Ev & Dekorasyon > Bahçe İşleri

Rezene nasıl bir bitkidir?


Maydanozgiller familyasından otsu ve kokulu bir bitkidir. Bir diğer adı da arapsaçıdır. Anayurdu Akdeniz Havzası'dır. Kayalık yerlerde rahatlıkla yetişir.


Videoyu İzleyin: Rezene çayı ile hangi rahatsızlıklardan kurtulabiliriz?

Açık yeşil renkli gövdesi olan rezene 1-2 metreye kadar boylanabilir. Yaprakları koyu yeşil renkte, iplik şeklinde ve tüysüzdür. Dere, göl kenarı gibi sulak yerleri ve tuzlu toprakları sever. Şemsiye biçimindeki çiçekleri sarı renktedir. Rezene meyvesi silindir yapılı, 5-7 milimetre uzunluğunda, 2-5 milimetre genişliğindedir. Tüysüz olan bu meyveler sarı ve yeşilimsi renklerdedir. Tohumu protein ve yağ bakımından zengindir.

 

Bitkisi tazeyken tüketilebilir. Meyvesi keskin kokulu ve hafif acılıdır. Rezene baharatı yapraklarından, tohumundan ve tohumunun kurutularak öğütülmesinden elde edilir. En çok anason yerine kullanılsa da baharat karışımlarında da sıklıkla tercih edilir.

 

Yiyeceklerde daha çok et ve balık yemeklerinde kullanılır. Bazı ülkelerde salata ve meyve olarak da tüketilir. Sağlık açısında özellikle anne sütünü artırma ve bebeğin iştahını açma özelliği ile bilinir. Ayrıca sindirim problemlerini düzenler.


Videoyu İzleyin: Hamileler bitki çayı içerken nelere dikkat etmeli?