Sağlık > Göz Sağlığı

Renk körlüğü nedir?


Renk körlüğü gözün renkleri ayırt etme bozukluğudur.
 
Retinada renk algısını üç farklı pigment yaratır. Kırmızı, mavi ve yeşilden sorumlu olan bu pigmentlerde bir eksiklik olduğu taktirde göz renkleri tam olarak algılayamaz ve farklı görür.
 
Renk körlüğünde  tüm renkler soluk olarak görülebileceği gibi tek bir rengin net olarak görülememesi sorunu da yaşanabilir.
 
 
En yaygın renk körlüğü tipi kırmızı ile yeşilin karıştırılmasıdır. Renk körleri dünyayı siyah-beyaz görmezler. Kimi renkleri soluk ya da normal bir gözün gördüğünden farklı renkte görürler.
 
Renk körlüğü erkeklerde daha yaygın
 
Renk körlüğü toplumda yaygın olarak görülür. Genetik olarak erkekler renk körlüğüne daha yatkındır.  Erkeklerin yüzde 8'inde, kadınların binde 5'inde renk körlüğüne rastlanır.
 
Kadınlar genelde taşıyıcı olarak renk körlüğü genine sahiptir. Renk körlüğü geni taşıyan bir kadının erkek çocuğunun renk körü olma ihtimali yüksektir. Hastalık doğuştan olabileceği gibi geçirilen bir hastalık sonucu da ortaya çıkabilir.
 
Kişiler genellikle kendilerinin renk körü olduğunu anlamaz. Göz doktorlarının uyguladığı ve  farklı renkler içine gömülü rakamları ayırt etme testleri sonucu renk körlüğü teşhisi konur.
 

Renk körleri ehliyet alabilir
 
Renk körlüğünün tümüyle tedavisi mümkün değildir. Fakat özel kontak lens ve gözlüklerle kişilerin renkleri doğru algılaması sağlanabilir.
 
Renk körlüğü genel olarak yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Renk körleri renkleri ayırt etmenin önemli olduğu işlerde çalışamaz.
 
Renk körlerinin ehliyet almalarının önündeki engel ise yeni yapılan bir düzenlemeyle kaldırılmıştır. Yani Türkiye'de renk körleri diğer şartları yerine getirdikleri taktirde, sınavı geçerek sürücü ehliyeti alabilir.