Finans & Ekonomi > Yatırım

Refinansman ile konut kredisi faizimizi nasıl düşürebiliriz?


Bankaların kredi faizleri bazı dönemlerde yükselir, bazı dönemlerde ise düşer. Özellikle konut kredisi kullananlar, kredi faiz oranları kredi aldıkları döneme göre düştüğünde yeni faiz oranları üzerinden yeniden düzenlenmesini isteyebilir. Buna refinansman denir ve tüketicilerin refinansman yaparak toplamda düşük faiz oranlarından yararlanma hakkı vardır.
 

İzleyerek öğrenin: Kredi alacağımız bankayı nasıl seçmeliyiz?

Tüketici refinansman yapmak için iki yolu tercih edebilir. Öncelikle kredi kullandığı bankaya giderek, kredisinin yeni düşük faiz oranları üzerinden yeniden düzenlenmesini isteyebilir. Farklı bir yöntem olarak, ödediğinden daha düşük bir faiz oranı üzerinden farklı bir bankayla anlaşabilir.

Böylece toplamda geri ödeyeceği toplam faiz miktarını kayda değer ölçülerde azaltabilir ya da aylık ödediği miktarı düşürebilir veya kredisinin vadesini kısaltabilir.

Konut kredisi için refinansman yaparken şu adımları izleyebilirsiniz:

Kararlı olun
Unutmayın, bankanız mevcut kredinizi kapatıp, daha avantajlı koşullarda yeni bir kredi vermeye sıcak bakmayacaktır. Bunun için mümkün olduğunca ısrarcı olun ve bankalar arasındaki rekabeti lehinize kullanmaya çalışın.

Uzmanından öğrenin: Banka kredisinin ödeme planını nasıl belirlemeliyiz?

 

Teklif isteyin
Öncelikle kredi kullandığınız bankadan kredi oranlarıyla ve yeniden yapılandırma koşulları hakkında bir teklif isteyin. Mevcut kredi oranlarına göre bankanızın size uygun bir teklif vermediğini düşünüyorsanız, diğer bankalarla görüşün ve kredinizi taşımak için onlardan teklif alın.

Erken kapatma cezası
Bankaların kredisini vadesinden önce ödemek isteyen müşterilerinden “krediyi erken kapatma cezası” diye bir ücret alma hakkı vardır. Bu ücret kredisini yeni faiz oranları üzerinden düzenlemek isteyenlerden de alınır. Erken kapatma cezası en fazla kalan anaparanızın yüzde 2’sinden fazla olamaz. Hesaplamalarınıza bu cezayı da eklemeyi unutmayın.

Uzmanından öğrenmek için tıklayın: Bireysel kredi için başvuru nasıl yapılır?

 

Masrafları göz ardı etmeyin
Refinansman aslında mevcut kredinizin yeni bir kredi kullanılarak kapatılması demektir. Yeni kredi çekeceğiniz için banka sizden yeniden dosya masrafı, işletim ücreti gibi bir takım masraflar isteyecektir. Hesaplamalarınıza bu masrafları da eklemeyi unutmayın.

Kâr-zarar hesabını iyi yapın
Kredinizi yeni faiz oranı üzerinden yenilemeden önce bunun size getirisinin ne olacağını iyi hesaplayın. Bunun için bir bankacıya danışmanızda fayda var. Küçük faiz oranı değişiklikleri için refinansman ya da yeniden yapılandırma tercih etmeyin. Çünkü krediyi erken kapama ücreti, yeni dosya masrafı gibi ek maliyetler faizlerde elde edeceğiniz avantajı dezavantaja dönüştürebilir.