Yeme & İçme > Tütün Ürünleri

Puroyu nasıl saklamak gerekir?


Öncelikle puronuzu direk güneş ışığından koruyun!

 

Puroların özel saklama kaplarına humidor denir. Humidor, puronun bozulmaması için sabit nem oranına sahip, özel bir ağaçtan yapılan kutulardır. Eğer kaliteli bir humidor almak istiyorsanız 600 USD'yi gözden çıkarmanız gerek.

 

 

 

Saklama süresi

 

Purolar, özellikle yeni nesil Havana puroları sadece bir yıl boyunca aromasını saklayabildiğinden bu sürenin üstünde puronun saklanması tavsiye edilmiyor.

 

Purodan en iyi tadı alabilmek için bir senenin üstüne beklemiş purolardan uzak durmanızda fayda var. Ancak Cohiva Sublimes ve Meontecristo gibi yüksek kaliteli Havana puroları zaman geçtikçe olgunlaştığından bu tip puroları humidorlarda bekletebilirsiniz.

 

Saklama koşulları

 

Puroları buzdolabında saklamayın! Böcekli puroları dondurmanız gerekse de onları sürekli dolapta saklamanız tadının bozulmasına ve içine dolapta bulunan diğer kokuların karışmasına neden olur.

 

 

Seyahat sırasında

 

Eğer seyahate çıkıyorsanız ve özel seyahat humidorunuz yoksa onu ideal rutubet ortamında saklamak için kısa süreli çözümler üretebilirsiniz.

 

Seyahat humidoru kadar güzel olmasa da ağzı fermuarlı ya da çıt çıtlı ziplock denilen plastik torbalar da puronuzun neminin korunmasını sağlayabilir. Fakat bu tür plastik torbalar seyahat sırasında puronuzu darbelere karşı koruyamaz.


Rutubet oranı %70 olan humidordan çıkarılmış bir puro birkaç hafta boyunca ekstra nem ilave etmeye gerek olmadan bekleyebilir. Ancak seyahatiniz uzarsa puronuz için ilave nem gerekir.

 

Yaratıcı seyahat çözümleri

 

Bunu çözmek için şöyle bir yol izleyebilirsiniz: Puronuz kurumaya başladıysa bir peçeteyi su ile ıslatıp iyice sıkın ve küçük bir top haline getirin. Top haline getirdiğiniz peçeteyi puronuza değmeyecek şekilde torbanın içine koyun.

 

Bir başka ve puronuzu darbelere karşı da koruyacak diğer çözüm ise purolarınızı puro kutusuna muhafaza etmek ve ağzı aralık biçimde kendisinden büyük ve yeterli delik açılmış bir ziplock torbanın içine koymak.

 

Ziplock torbanın içine de ıslatılmış ufak bir sünger parçası yerleştirip ağzını sıkıca kaparsanız purolarınız için hem yeterli nemi hem de kırılmamaları için güvenli ortamı sağlamış olursunuz.


İzleyerek öğrenin: İçki kültürü hakkında merak ettiğiniz her şey