Sağlık > Cinsel Yaşam

Prostat cinsel hayatı nasıl etkiler?


Prostatata bağlı rahatsızlıklar orta yaşın üzerindeki erkeklerde yaygın görülür.

 

Geceleri sık idrar çıkıyorsanız, idrar yaparken zorlanıyorsanız veya acı ve yanma hissi oluyorsa, idrar yaptıktan sonra mesane tam boşalmıyorsa, bitirdikten sonra damlama şeklinde idrar geliyorsa prostata bağlı bir sorununuz olabilir.

 

Prostata bağlı hastalıklar cinsel hayatı olumsuz etkiler. Aslında bunlar doğrudan cinsel işlev bozukluğuna yol açmaz. Dolaylı bir ilişki söz konusudur.


Uzmanından öğrenin: Prostat ameliyatından sonra cinsel yaşam nasıl olur?

 

Cinsel isteksizlik nedeni

 

Geceleri çok sık çişe kalkma kişide cinsel isteksizliğe yol açabilir. Çünkü hormonal dengeler bozulur. Keza hasta psikolojik olarak da iyi durumda olmaz.

 

Cinsel isteksizliğin yanısıra sertleşme ve boşalma sorunları da görülebilir. Prostat kaynaklı hastalığı olanlarda sertleşme sorunu olasılığı diğer erkeklere göre 3 kat fazladır.

 

Uzmanından öğrenin: Sık cinsel ilişkiye girmek prostat büyümesine neden olur mu?

 

Eğer kişinin tansiyon ve yüksek kolesterol şikayetleri de varsa cinsel hayatı daha fazla olumsuz etkilenir.

 

Prostat kaynaklı bir rahatsızlığınız varsa cinsel hayatınızda yaşadığınız sorunları mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

 

Hatta uzman doktorlar, orta yaşlı kişiler cinsel yaşama dair bir problemle başvurduğunda, prostata bağlı bir sorunu henüz tespit edilmiş değilse, öncelikle prostat tetkikleri yapılmasını istemektedir.

 

Prostat kaynaklı cinsel sorunlarda, asıl hastalığın tedavisiyle hasta rahatlayarak olumlu yönde yol alınabilir.