Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Prematüre bebeklerin fiziksel gelişimi nasıl olmalı?


Erken doğumun bebeklerde yarattığı fiziksel sorunlar bebeğin anne karnında geçirdiği gelişim süreci ve normalden ne kadar erken doğduğu ile ilgilidir.

Doğum tarihi üzerinden yapılan gruplamaya göre 24 ile 31 haftalık doğan bebekler ileri derecede, 32-35 haftalık doğanlar orta derecede prematüre sayılır.

 

36-37. haftasında doğanlar ise sınırdadır. Kilolara göre de 2,5, 1,5 ve 1 kilogramdan daha hafif doğan bebekler olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Videoyu izleyin:Erken doğan bebeğin büyümesi nasıl takip edilir?

 

 Eğer prematüre bebek anne karnında normal biçimde geliştiği halde erken doğmuşsa, çoğunlukla doğumdan üç ay sonra diğer bebeklerle aynı boy, kilo ve baş çevresine sahip olurlar. Prematüre bebeklerin pek çoğu 2 yılın sonunda normal doğmuş yaşıtlarıyla aynı gelişim düzeyine ulaşmış olur.

  

Erken doğumun yanı sıra anne karnındaki gelişiminde de sorunlar olan bebekler içinse durum farklıdır. Bu bebeklerden bazıları 2 yaşını geçtiği halde vücut ölçüleri daha geride kalır. 

 

Prematüre bebeklerin gelişim çizgisi zamanında doğmuş sağlıklı bebeklerle arşılaştırmalı olarak izlenir. Bunun yapılabilmesi için önce erken doğan bebeğin gerçek yaşının bulunması gerekir. Prematüreler için gerçek yaş, anne karnında eksik geçirdikleri dönem doğum sonrası yaşlarından çıkartıldığında geriye kalan süre olarak hesaplanır.


Videoyu izleyin: Prematüre bebekler ileride fiziksel sorun yaşar mı?