Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Prematüre bebeklerde sık karşılaşılan sağlık sorunları nelerdir?


Erken doğan bebeklerde görülen en önemli sağlık sorunu solunum güçlüğüdür.

 

Solunum cihazına bağlanarak düzenli solunumları sağlanır ancak yine de

apne denilen kısa süreli solunum durması sorunuyla yine de karşılaşılabilir.

 

Prematüre apnesi genellikle zaman içinde kendiliğinden geçer.

 

28 günlük olduğunda halen oksijen tedavisine ihtiyaç duyan prematürelerin akciğerlerinde zedelenme ve iltihap olmuş demektir. Bu bebeklerde kronik akciğer hastalığı tedavisine başlanır.

Videoyu izleyin:
Erken doğan bebeklerde hangi sağlık sorunları görülebilir?

Prematüre bebekler doğduklarında yağ dokusu henüz gelişmemiştir. Ciltleri gevşektir, şeffaf gibi görünür, damarları seçilebilir. Kahverengi yağ dokusu eksik olduğundan vücut ısılarını koruyamazlar.

 

Sindirim sistemi organları yeterince gelişmediğinden prematüre bebeklerde beslenmeye başladıkları ilk dönemde besin intoleransı, safra kusma, karın şişmesi gibi belirtiler veren bağırsak hastalığı nekrotizan entrokolit görülebilir. Bu durum bebek bir süre damardan beslenerek düzeltilir.

 

Prematüre bebeklerin göz damarları, körlüğe varabilecek prematüre retinopatisi denilen rahatsızlığa yatkın olduğundan ilk dönem bakımlarında dikkatle izlenir. Erken doğanlarda çeşitli işitme sorunlarına da rastlanabilir.


Videoyu izleyin: 
Erken doğan bebeklere hangi kontroller yapılır?

 

Cinsiyet organlarında diğer bebeklerden farklı görünümler olabilir. Kas ve sinir sistemlerindeki gelişim eksikliği emme, tutma gibi çeşitli reflekslerde eksikliğe yol açar.

 

Organ gelişimlerini tamamlayamadan dünyaya geldikleri için bu bebeklerin uzun süre yoğun bakımda ve kuvözde kalarak takip edilmeleri gerekir. Bebeğin yoğun bakımda kalış süresi, ne kadar erken doğduğuna ve doğum kilosunun ne kadar düşük olduğuna göre değişebilir.

Uzman videolarını izleyin:
Prematüre Bebek Bakımı