Sağlık > Cinsel Yaşam

Peyronie hastalığı nedir?


Bu hastalığı ilk defa 1743’te Fransız Kralı 15. Lois’nin doktoru Fronçois de la Peyronie tanımlamış ve hastalık onun adıyla anılmaya başlanmıştır.

 

Uzman videolarını izleyin: Sertleşme Sorunu

 

Peyronie hastalığı penisin ereksiyon sırasında esneyerek büyüyen iç kılıfında bazı bölgelerin esnekliğini yitirmesidir. Penis kireçlenmesi olarak da bilinir.

 

Daha çok orta yaş ve üzerindeki erkeklerde görülür. Penis kılıfının dokusu yaşa bağlı olarak zayıflamaya başlar. Bu zayıflama ise penis kılıfının katları arasında kanamaya neden olur. Bu bölgelerde belli bir süre sonra esneklik yitirilir ve zamanla buraya kireç birikir.

 

Cinsel ilişkide zorlanmaya bağlı oluşan travmalar ve E vitamini eksikliği de hastalık nedenleri arasında sayılmaktadır.

 

Uzman videolarını izleyin:  Peniste İşlev Bozuklukları

 

Hastalığın akut evresi 12 ay sürer. Bu dönemde görülen önemli semptomlar, ereksiyon sırasında oluşan ağrı ve penis eğriliğidir.

 

Hastalık belirtileri akut dönemde düşük bir ihtimalle kendiliğinden düzelir. Ancak hastaların büyük bir kısmında hastalık ilerler ve penisteki eğrilik de artarak devam eder.

 

Bazı hastalarda penisin görüntüsü giderek kum saati şeklini bile alabilir.

 

Tedavisi

 

Hastalığın akut döneminde ilaç tedavisi uygulanır. Bu dönemde alınan bazı ilaçlar hastalığın % 30-40 civarında düzelmesini sağlar.

 

Penis eğriliği ise sadece ameliyatla düzeltilebilir. Nesbit, Plikasyon ve Yama yöntemi gibi bazı cerrahi teknikler, hasta ereksiyon halindeyken uygulanır. Ancak sertleşme sorunu yaşayan hastalara Penil Proaaa adı verilen farklı bir teknik uygulanır.

 

Uzmanından öğrenin: Cinsel yaşam hakkında merak ettiğiniz her şey

 

Fotoğraf: Arno Arno (flickr)