Sağlık > Cinsel Yaşam

Penis eğriliği nedir?


Vücuttaki organlar yapıları ve işlevleri bakımından herkeste farklılık gösterir. Penis de şekli ve boyutu bakımından değişiklik gösteren bir organdır.

 

Penisin aşağı, yukarı, sağa veya sola doğru eğimli olması ise penis eğriliği olarak adlandırılır.

 

Penis eğriliği doğumsal ve edinsel (sonradan) olmak üzere iki şekilde oluşur.

 

Doğumsal penis eğriliği

 

Anne karnında bebeğin penisi tek taraflı gelişebilir. Bu durumda penis ereksiyon halinde gelişmeyen, kısa kalan tarafa doğru eğilir.

 

 

Doğuştan penis eğriliği ergenlik döneminde penisin boyutlarındaki büyümeyle ortaya çıkar.

 

Doktor muayenesinde ereksiyon halindeki penisin görülmesi kesin tanı için yeterlidir.

 

Doğumsal penis eğrilikleri ilaçla tedavi edilemez. Sadece ameliyatla düzeltilebilir. Ancak cinsel ilişkide sıkıntı yaratmadığı sürece ameliyat edilmesine gerek yoktur.

 

Edinsel penis eğriliği

 

Edinsel penis eğriliği ise iki nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Birincisi ereksiyon halindeki penisin zorlanması ile kavernöz dokularda yırtılma oluşmasıdır. İkincisi ise Peyronie hastalığıdır.

 

Kavernöz dokulardaki yırtılmalara hemen müdahale edilip dokular cerrahi müdahaleyle tamir edilmezse penis eğriliği ortaya çıkar. Bu tip eğrilikler ameliyatla düzeltilebilir.

 

Daha çok 40-60 yaşlarında ortaya çıkan Peyronie hastalığı ise cinsel ilişki sırasındaki zorlanmalardan ya da E vitamini eksikliğinden kaynaklanır.

 

Penis eğriliği Peyronie hastalığının sonuçlarından birisidir. Bu hastalığa bağlı oluşan eğrilikler hastalığın ilk döneminde alınan bazı ilaçlarla düzelebilir. Ancak cerrahi yöntem asıl tedavi biçimidir.

 

Fotoğraf: Practicalowl (flickr)