Sağlık > Cinsel Yaşam

Penis boyu ile kadın orgazmı arasında nasıl bir ilişki var?


Kadın ya da erkek çoğu insan cinsel ilişki sırasında kadının orgazm olabilmesi için penis boyunun çok önemli olduğunu düşünür. Kadınlar da erkekler de büyük penisin daha büyük cinsel tatmin sağlayacağına inanır. Halbuki penis boyu ile kadının cinsel tatmini arasında sanıldığı kadar yakın bir ilişki yoktur.

Uzmanından öğrenin: Normal penis boyu ve kalınlığı nedir?

 

Vajinanın yapısı

Bu durum şöyle açıklanabilir: Vajinanın ortalama uzunluğu 8 cm kadardır. Vajina boyunca sinirler aynı oranda dağılmaz. Orgazmı oluşturan sinirler vajinanın girişinde yer alır. Vajinanın daha ileri kısımlarında ise sinirler bu bölgedeki kadar yoğun değildir. Yani penis ne kadar uzun olursa olsun, penetrasyon sırasında sadece vajinanın girişindeki sinirler uyarılır. Kalan kısımlar cinsel olarak duyarlı olmadığı için uyarılmaz ve orgazma sanıldığı kadar katkısı yoktur. Vajinanın bu kısımları, yani daha derinde yer alan bölgeleri döllenme ve doğum ile ilgilidir.

İzleyerek öğrenin: Kadınlar nasıl orgazm olur?


9 cm ve üzeri yeterli

Şunu da bilmek gerekir ki vajina boş torba gibi bir yapıya sahip değil, kapalı ve büzüşmüş bir organdır. Bu anlamda penisin dolduracağı bir boşluktan çok penisi sararak kavrayan ve kendini penise göre ayarlayan bir yapıdadır. Bu açından bakıldığında, cinsel ilişkiye girilebilmesi ve vajinadaki sinirlerin uyarılabilmesi için penisin 9 cm’den daha büyük olması yeterli kabul edilir. Dolayısıyla penisin büyük olmasının kadın orgazmını kolaylaştırdığı fiziksel açıdan doğru değildir.