Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Pamukçuk hastalığı nasıl olur?


Çoğunlukla yeni doğmuş, 3-4 günlük bebeklerde, ağız bölgesinde oluşan bu hastalık "candida" adı verilen bir mantardan kaynaklanır. 

 

Yanakların iç kısmı, dil ve damaklarda noktacık halinde, beyaz renkli ve kabarık şekilde görülür. Nadiren pamukçuğun bağırsaklarda çoğaldığı ve anüs çevresine yerleştiği vakalar da vardır. 

 

Pamukçuk hastalığı ağızda ağrı yaptığından bebeğin yemek yemesini, meme emmesini oldukça zorlaştırır. Tat algısı bozulabilir, besinleri yutması güçleşir. Bebeğin hastalık sırasında besinsiz kalmaması için bu dönemde normalden daha az miktarlarda, daha sık beslenmesi ve emzirilmesi gerekir.


Videoyu izleyin: Pamukçuk nasıl bir hastalıktır?

 

Anneler pamukçuk geçiren bebeklerini emzirirken meme uçlarını temiz ve kuru tutmaya büyük özen göstermelidir. Meme temizliği için anne sütü kullanılabilir; her

emzirmeden sonra meme ucuna bir miktarı sürülür. Meme ucuna krem, sabun, karbonatlı su değdirmek doğru değildir.

 

Bebeğin ağız içindeki yaralarını temizlemek için karbonatlı su hazırlanabilir. Kaynatılıp ılıtılmış 1 kahve fincanı suya bir çay kaşığı karbonat karıştırılır. Temiz bir mendil parmağa dolanır ve sıvıya batırılarak bebeğin ağzındaki lekeli bölümler silinir.

 

Bebekler genellikle bu hastalığı kendi kendilerine yener ancak mantar geniş bir alana yayıldıysa doktor kontrolünde, mantar yok eden ilaçların yardımıyla tedaviye geçilmelidir.


Videoyu izleyin: Pamukçuk nasıl tedavi edilir?