İş & Kariyer > İnsan Kaynakları

Özgeçmişimize iş tecrübelerimizi nasıl yazmalıyız?


Özgeçmişiniz değerlendirilirken, eğer yeni mezun değilseniz, en çok dikkat edilen alan iş tecrübesi ile ilgili bilgilerinizdir. Daha önce çalıştığınız iş yerleri, görevinizin kapsamı, çalışma süreniz gibi bilgiler işe alım uzmanları tarafından titizlikle incelenir.
 

İzleyerek öğrenin: İyi bir özgeçmiş ne uzunlukta olmalı?

Bu nedenle özgeçmişinizi hazırlarken bu bölümde hata yapmamaya ve mümkün olduğunca doğru bilgi vermeye çalışın. Özellikle tarih sıralaması ve iş tanımı yapılırken ne kadar ayrıntılı verileceği en sık hata yapılan bölümlerin arasında yer alır.

Çalışma tarihlerine dikkat


Özgeçmişinize yazacağınız iş tecrübelerinizi en son çalıştığınız iş yerinden en başa doğru ilerleyerek yazın. Yani en son çalıştığınız iş yeriniz en üstte yer alacak şekilde bir düzenleme yapın.

Bu alanda özellikle tarihler arasındaki tutarsızlıklar dikkat çeker. Örneğin, X şirketi için Kasım 2007 – Ekim 2008 tarihlerini yazdıktan sonra, diğer bir şirket için çalışmaya başladığınız tarihi Eylül 2008 olarak belirtmeyin. Önceki işyerinizdeki çalışma sürelerini daha uzun göstermek ya da belirtmek istemediğiniz iş deneyimlerinizi gizlemeye çalışırken tutarsızlık yapmamaya dikkat edin.

Önceki görevleriniz ve unvanınız


İş tecrübelerinizi belirtirken tarihlerin hemen altına şirket ismini ve o şirketteki unvanınızı yazmalısınız. Şirketin sadece ismini yazabilirsiniz. Bu alanda adres belirtmenize gerek yok ancak şehir bilgisi vermelisiniz. Şirketin yanında tam unvanınızı da yazı sonundaki örnekteki gibi yazabilirsiniz.

Unvanınız doğru ve eksiksiz olmalı. Ayrıca bu unvan genel bir tanım olmalı, şirket içerisindeki görev ayrıntılarını kapsayan uzun bir unvan kafa karıştırıcı olacaktır.
 

İzleyerek öğrenin: Özgeçmiş hazırlarken sık yapılan hatalar nelerdir?

Görev ve sorumluluklar bölümü

Bu bölümde genel hatlarıyla önceki işinizdeki sorumluluklarınızdan bahsedin. Fakat sorumluluğunuzdaki işlerle ilgili çok fazla detay vermek yerine elde ettiğiniz somut başarılardan bahsetmeniz daha iyi olacaktır. Görevde bulunduğunuz süre boyunca hazırladığınız bir proje ve onun şirket satışlarına yüzde olarak kazandırdıklarını yazabilirsiniz.

Örnek:

  • Tarih aralığı
  • Şirket adı, Şehir
  • Unvan ya da pozisyon
  • Görevin sorumlulukları
  • Elde edilen somut başarılar (Ör: X projesi sonucunda yüzde 15 kâr elde edildi.)