Sağlık > Ruh Sağlığı

Örümcek fobisi nedir?


Örümcek korkusu ya da araknofobi en yaygın görülen fobilerden biridir. Fobisi olan kişiler, örümcek ağından resimlerine kadar örümcekle ilgili her şey karşısında büyük korku yaşarlar.

 

Özellikle yürüyüş, kamp kurma, dağcılık gibi doğa aktivitelerine katılmayı bu riski taşıdığı için kesinlikle tercih etmezler.

Araknofobinin Belirtileri

Araknofobisi olan bir kişi, evde bir örümcekle karşılaştığında iki şekilde tepki verir; çığlıklar atarak olabildiğince uzağa kaçmak ya da olduğu yerde donup kalmak.

Bu nedenle örümceği kendi yakalaması veya öldürmesi mümkün olmaz, bir başka kişinin yardımına ihtiyaç duyar.

 

Kişi, örümcek korkusu yüzünden birtakım sosyal aktivitelerden geri kalmayı da göze alabilir. Yürüyüş, kampçılık gibi doğa sporları ya da açık alanda yapılan sporlara katılmaz, hatta hayvanat bahçesine gitmekten bile şiddetle kaçınır.

Araknofobinin Sebepleri

Uzmanlar örümcek korkusunun nedenleri konusunda kesin bir sonuca varabilmiş değil. Ancak bu konuda öne çıkan birkaç teori bulunuyor.

 

Evrimci psikologların ortaya attığı görüş bunlar arasında en çok kabul göreni. Bu teoriye göre, örümcek korkusu atalarımızdan kalan bir hayatta kalma stratejisi.

 

Birçoğu insanlar için tehdit oluşturmasa da, aslında örümceklerin büyük bir kısmının zehirli olduğu bilinen bir gerçek. O yüzden bu korkunun insanların hayatta kalma ve üreme içgüdüsüyle ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor.

Bunun yanı sıra bazı psikologlar araknofobinin, özellikle bazı kültürlerde örümceklerle ilgili inançlardan dolayı ortaya çıkmış olabileceğini savunuyor.

Araknofobinin Tedavisi

Diğer benzer fobilerde olduğu gibi, araknofobi de genellikle terapiyle, özellikle bilişsel-davranışçı tekniklerle tedavi ediliyor.

Bazı durumlarda anti-depresan veya sakinleştirici ilaçlara başvuruluyor.

Son araştırmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre, hastaların örümceklerin görsellerine maruz bırakıldığı görsel gerçeklik terapisi adı verilen yöntem de, hastaların gerçek örümceklerle yüzleştirildiği eski teknik kadar başarılı oluyor.