Sağlık > Cinsel Yaşam

Orgazm sırasında neler hissedilir?


Orgazm, cinsel ilişki sırasında kadın ve erkeğin yaşadığı heyecan ve gerilimin en üst seviyeye ulaşarak tüm bedeni saran yoğun bir haz duygusuna dönüşmesidir.

 

Orgazm, aslında çok kısa sürer ve tüm vücudu saran ve sarsan bir dizi kasılmalar halinde ya da nöbet biçiminde algılanır.

 

Uzman videolarını izleyin: Kadın Orgazmı ile İlgili Merak Edilenler

 

Orgazmın ardından kişi tüm vücudunda huzur veren bir rahatlama, gevşeme ve tatmin duygusu hisseder.

 

Orgazm sırasında erkeklerde meni boşalması görülürken, kadınlarda sadece kendisinin hissedebileceği cinsel organında duyduğu bir sıcaklık hissi oluşur.

 

Orgazm, kadınlarda ve erkeklerde farklı şekillerde olabileceği gibi kişiden kişiye de değişiklik gösterir.

 

Kadınlarda orgazm

 

Kadınlarda orgazmın oluşturduğu his kişiye ve duruma göre farklı tanımlanabilmektedir. Genellikle zevkin doruk noktasına ulaşıldığı sırada önce çok kısa bir süre donup kalma hali oluşur.

 

Uzman videosunu izleyin: Kadının orgazm taklidi yaptığı anlaşılabilir mi?

 

Hemen ardından ise vajina çevresi ve klitoris üzerinden başlayıp tüm bedene yayılan kas kasılmaları ve beraberinde duyulan bir sıcaklık ve yoğun haz hissi ortaya çıkar.


Bu kasılmalar, 0.5-0.6 saniyelik sürelerde, 6-8 kez olabilir ancak kişiye göre farklılık gösterebilir. Hatta bazı kadınlarda tam anlamıyla hissedilemeyebilir.

 

Bu sırada beyin dalgaları değişir, kalp hızı artar hatta çoğu zaman yüz ifadesi de istem dışı değişiklik gösterebilir.

 

En fazla yarım dakika sürebilen orgazm sırasında bazı kadınlar gözlerini kapayıp, derin nefes alıp verir ve sesler çıkarır. Bazıları ise orgazm hazzını sessizce yaşar.


Uzman videosunu izleyin: Kadınlar orgazm olabilmek için neler yapmalı?

 

Orgazm çeşitli iç ve dış faktörlere bağlıdır. Kadınlar erkeklere göre daha kısa zaman aralıklarında ve arda arda bu duyguya ulaşabilirler.

 

Erkeklerde orgazm

 

Kadınların aksine erkeklerde orgazm daha benzer şekillerde tanımlanmaktadır.

 

Erkeklerde orgazm, cinsel heyecanın en üst noktasında cinsel bez yollarının, idrar yolunun, penisin tabanındaki adalelerin ve penisin irade dışı kasılmalarıyla başlar.

 

İlk üç dört güçlü kasılma bir saniyeden daha az zamanda gerçekleşir ancak daha sonra kasılmaların arası uzar. Bu kasılmalar sonucu birikmiş olan meni idrar yolundan dışarıya doğru birkaç kısa fışkırmayla çıkar ve boşalma gerçekleşir.

 

Erkekler boşalma ve orgazm hissini eş zamanlı olarak yaşar. Boşalmaya neden olan bu kasılmalar giderek zayıflar ve özellikle anüs çevresinde daha yoğun hissedilerek, tüm vücudu saran bir sıcaklık ve haz hissine dönüşür.

 

Uzman videosunu izleyin: Anal seks ile kadınlar orgazma ulaşır mı?