Sağlık > Cinsel Yaşam

Orgazm nedir?


Orgazm, uzun süreli cinsel uyarılma sonucu ulaşılan fizyolojik ve psikolojik durumdur. Cinsel deneyimin en üst noktası olarak tanımlanır. Orgazm, hem kadınlarda hem de erkeklerde otonom sinir sistemi tarafından gerçekleştirilir.

Uzman videolarını izleyin: Orgazm hakkında merak ettiğiniz her şey

Teknik olarak fiziksel bir yapıda gerçekleşen orgazm, cinsel uyarılma için gerekli olan psikolojik ortamla birlikte düşünüldüğünde vücudun hem zihinsel hem de fiziksel araçlarının aynı anda etkileşimi ile gerçekleşir.

Orgazm, genellikle erkeklerde penisin, kadınlarda klitorisin uyarılması sonrasında gerçekleşir. Temel olarak kişinin partneriyle veya kendi başına yaptığı bir eylem olarak ikiye ayrılır. Bununla birlikte orgazmla sonuçlanan cinsel aktivitenin farklı biçimleri mevcuttur. Bu biçimler anal, oral veya vajinal formlarda gerçekleşebilir.
 

Uzman videosunu izleyin: Çiftler aynı anda nasıl orgazm olabilir?

Orgazmın tamamen fiziksel bir aktivite mi yoksa psikolojik faktörlerin oldukça önemli olduğu fakat fiziksel sonuçlar doğuran bir eylem mi olduğu uzmanlar arasında tartışma konusudur. Medikal uzmanlar orgazmın yapısını incelerken kalp atışı, tansiyon, kasların hareketleri fizyolojik özelliklerle ilgilenirken psikologlar ve psikiyatristler düşünsel tecrübe, deneyimler, psikolojik ortam gibi durumları incelerler. Diğer yandan bu iki yaklaşımı birleştirmeye gayret edip sentez bir düşünceye sahip olan uzmanlar da mevcuttur. 

Uzman videosunu izleyin: Kadınlar hangi pozisyonlarda daha kolay orgazm olur?


Alman psikiyatrist Wilhelm Reich’ın cinsel periyodun 4. basamağı olan “boşalma” ile tabir ettiği, halk arasında da bu isimle bilinen orgazm, hem kadında hem de erkekte “serotonin” hormonunun üretilmesiyle sonuçlanır ve bu durum insanın kendisini mutlu etmesini sağlar.