Gezi > Avrupa Seyahati

Oktoberfest ne zaman düzenlenir?


Bira, Alman kültürünün en önemli öğelerinden biridir. Bira içmek Almanlar için başlı başına bir kültürü ifade eder. Bu kültürün zirve yaptığı yer ise her yıl Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen ve “bira festivali” olarak da bilinen Oktoberfest’tir.
 

İzleyerek öğrenin: Münih'e ne zaman gidilmeli?

 

 

16 günlük bira coşkusu!

Oktoberfest, adını her yıl düzenli olarak yapıldığı tarihten alır. Almanca “Ekim Festivali” anlamına gelen Oktoberfest, her yıl eylül ayının son haftasında başlar ve ekim ayının ilk haftasıyla sonlanır. Genel olarak toplam 16 gün sürer. Her yıl dünyanın dört bir yanından gelen ortalama 5 milyon birasever bu 16 gün boyunca litrelerce bira tüketir.
 

İzleyerek öğrenin: Münih'te nasıl bir gece hayatı vardır?

 

Oktoberfest, Almanya’nın Bavyera bölgesinin en önemli aktivitesidir. Bavyera kültürünü tüm dünyaya tanıtmıştır. Geleneksel Bavyera kıyafetleri, yani erkekler için tüylü şapka ve şort tulum, kadınlar için kareli ve göğüs dekolteli elbiseler Oktoberfest’in de resmî kıyafetleridir.

Videolarla öğrenin: Birayı Bilerek İçin

 

Oktoberfest dünya üzerinde en uzun süredir düzenlenen organizasyonlardan biridir. İlk Oktoberfest 1810 yılında düzenlenmiştir ve bu gelenek halen sürdürülmektedir. Münih Belediye Başkanı’nın büyükçe bir ahşap bira fıçısına musluk çakmasıyla başlar ve bu bira çılgınlığı 16 gün boyunca devam eder.

“Ein prosit!”

Festival temel olarak bira içmeye dayanır. Münih kentine yakın, Theresienwiese adı verilen bir alanda Bavyera’nın en ünlü bira markaları kendi devasa çadırlarını kurarlar ve bu çadırların içine kurulan uzun piknik masaları şeklindeki masalarda 1 litrelik bardaklara konulmuş biralar içilir. Geleneksel Alman sosisleri ve tavukları da Oktoberfest için önemli olsa da festivalin ana teması kesinlikle biradır.

 

Uzmanından öğrenin: Almanya gezisinde nasıl bir rota izlenmeli?