Sağlık > Ruh Sağlığı

Öfke hangi tekniklerle kontrol edilebilir?


Öfke kontrolü, öfkeyi doğru biçimde ifade etme becerisini anlatan bir terimdir.

 

Duygu ve düşüncelerini, tepkilerini saldırganlaşmadan, şiddet göstermeden, kendisine veya diğerlerine zarar vermeden aktarabilen kişi öfke kontrolüne sahip demektir.

 

Uzman videolarını izleyin: Öfke Kontrolü

 

İlk önce öfkenin nedenlerini bulmak ve benzer durumlarla yüzleşmek gerekir. Öfke kontrolü birçok farklı yöntemle öğrenilebilir. Kullanılacak teknik, öfkelenen insanın kişiliği, hayat tarzı, gündelik alışkanlıkları düşünülerek belirlenmelidir.

 

Öfke kontrolüne yönelik terapilerde sıkça kullanılan bir yaklaşım da bilişsel yöntemlerdir. Buna göre öfkenizi şu adımları uygulayarak kontrol altına alabilirsiniz:

 

Videoyu izleyin: Öfkemizi kontrol etmek için nefes egzersizlerinden yararlanabilir miyiz?

  • Sizi öfkelendiren durumları tanımlayın. Böylece öfke anlarından kaçınabilir ve hazırlıklı olduğunuzdan öfkenizle daha kolay yüzleşebilirsiniz.
  • Sizde öfke yaratan olaylara daha önce düşünmediğiniz farklı açılardan bakmayı deneyin, farklı açıklamalar bulun. Böylece olaylar tekrarlandığında daha doğru tepkiler verebilirsiniz.
  • Öfkeniz sağlıklı düşünmenizi önleyen bir faktördür. Öfkenin yanlış düşünmenize yol açtığı örnekleri keşfedin ve farklı düşünmeye çalışın.
  • Öfkelendiğinizde, “Buna izin verme”, “Derin nefes al”, “Sakin ol” vb. sizi etkileyen telkin cümlelerini içinizden tekrarlayın.
  • Öfkenizi kontrol edebildiğiniz anları olumlu örnekler olarak aklınızda tutun ve kendinize hatırlatın. Bu tekrarlar sonraki olaylarda öfke kontrolünü daha kolay hale getirecektir.

Videoyu izleyin: Öfke kontrolünü öğrenmek için psikolojik destek şart mı?