Sağlık > Metabolizma

Ödem söktürücü besinler nelerdir?


Ödem hücre içi sıvılarının hücre dışına çıkarak doku aralarında ve cilt altında birikmesi nedeniyle oluşan şişlikler olarak tanımlanabilir. 

Özellikle kadınlarda sıkça görülen bu durumun en önemli etkenlerinden biri tüketilen su ve tuz miktarıdır. Ödem en çok göz kapaklarında, ellerde ve ayaklarda oluşur. Bu bölgelerde yaşanan ödemlerin öncelikli nedenleri alerjik reaksiyonlar ya da kandaki protein düşüklüğü olabilir.
 

İzleyerek öğrenin: Ödem neden olur?

Tuzu azaltın

Vücutta ödeme yani şişliğe neden olan en önemli madde tuzdur. Vücuda giren 1 gram tuz, kendi hacminin ve ağırlığının 200 katı kadar yani 200 ml. sıvı tutar. Bu nedenle ödem sorunu yaşayanların öncelikle tuz tüketimlerini azaltmaları gerekir.
 
Tuzun yanı sıra, bazı baharatlar, yapay tatlandırıcı ve hazır soslar, alkollü içecekler ve kafein de ödeme neden olabilen besinler arasında yer alır. Ayrıca uzun süre hareket etmemek ve sabit pozisyonda durmak da el ve ayaklarda şişmeler yaratır.
 

Video ile öğrenmek için tıklayın: Ödem nasıl tedavi edilir?


 Ödem söktürücü besinler

  • Vücutta tutulan su miktarını azaltmak için bazı yiyecekleri düzenli olarak tüketmek gerekir.
  • Ödem azaltmak için özellikle sabahları ilk olarak probiyotik yoğurt yenebilir.
  • Ananas, kivi ve nar gibi meyvelerin de ödem söktürücü özelliği vardır. Vücuttaki ödemi azaltmak için her gün bir veya birkaç öğünde bu meyvelere yer verilebilir.
  • Ayrıca tarçın, karanfil ve yeşil çaydan da ödem söktürücü olarak faydalanılabilir.
  • Bunun yanı sıra maydanoz ve kiraz sapı kaynatılarak suyu içilebilir.
  • Yeşil yapraklı sebzeler de ödeme karşı etkilidir.
  • Ödem azaltmak için yapabileceğiniz bir başka şey de bol bol su içmektir. Her gün 2,5 -3 litre kadar su tüketmeye çalışın.