Sağlıklı Yaşam > Zayıflama

Obezite ne anlama gelir?


Uzmanında öğrenin: Obezite nedir?

Obezite, vücutta aşırı yağ artımı ve kilo artışı sonrasında ortaya çıkan genetik zeminli kronik bir hastalıktır. 21. yüzyılın en hızlı yayılan hastalıklarından biri olan obezite, hızlı şehir hayatı sonucu büyüyen fast food sektörü, gelişen teknolojinin yarattığı hareketsizlik gibi çevresel faktörlerden etkilenen bir hastalıktır.

Obezite belirtileri

Diyetisyen Nilay Topçam Zihnioğlu’na göre obezite, vücuttaki yağ yüzdesinin normalden fazla olması olarak tanımlanabilir. Kişinin obez olup olmadığını anlamak için en kesin çözümlerden biri Vücut-Kitle İndeksi (VKİ) denilen, kişinin boyu, kilosu ve yaşını baz alarak oluşturulan bir parametredir. Buna göre kişi, VKİ hesaplarına göre ne kadar şişman, hatta obez olduğunu hesaplayabilir.
 

Uzmanında öğrenin: Vücut kitle endeksi nasıl hesaplanır?

Obezitenin sebepleri

Obezite, 21. yüzyılın en hızlı yükselen hastalıklarından biri. Dolayısıyla nedenleri ve sonuçları sürekli olarak gündemde kalıyor.

Genel olarak düzensiz beslenme ve hareketsizliğe bağlı kilo artımından kaynaklanan obezite, kimi durumlarda genetik özellikler sebebiyle de gözlenebiliyor. Bu nedenle, obez bireylerin mevcut olduğu ailelerin çocuklarının gelişiminde çok daha dikkatli olmaları gerekiyor.
 

Uzmanından öğrenin: Obezitenin nedeni genetik olabilir mi?

Obezite, başlı başına bir hastalık olmakla birlikte küçük yaştan itibaren şeker, kalp hastalıkları, tansiyon gibi hastalıkları da tetikleyebilen özelliklere sahip.

Nasıl tedavi edilir?

Obezite, kendi içerisinde kategorilere ayrılan bir hastalıktır. Tedavisi de bu kategoriler gözetilerek uygulanır. Obezite sahibi bir hastaya ilk etapta diyet ve düzenli egzersiz aracılığıyla kilo kaybettirilmeye çalışılır. Bu yöntemin başarılı olmadığı ya da ileri düzey obezite hastalarında ise mide balonu, mide bandı ve by-pass ameliyat gibi yöntemlere başvurulması mümkündür.