Genel Kültür > Tarih

Nobel ödülü hangi dallarda verilir?


Nobel Ödülü, dinamitin mucidi olarak tanınan İsveçli kimyager ve mühendis Alfred Nobel’in 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür.

 

Nobel ödülü 1901 yılında verilmeye başlanmış olup halen her yıl birçok dalda dağıtılır.

1901 yılında verilmeye başlayan Nobel Ödülü, dünyanın en prestijli ödüllerinden birisi olarak gösterilir.

 

Nobel, temel olarak insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmeye dayanır. Bugüne kadar Hermann Hesse’den  Albert Einstein’a, Ernest Hemingway’den John Steinbeck’e kadar sayısız ünlüye verilmiş bir ödüldür.

Nobel Ödülü kazananlar arasında en sansasyonel ismin ise 1964 yılında layık görüldüğü Nobel Edebiyat Ödülü’nü reddeden Jean-Paul Sartre olduğu söylenebilir. Sartre, hayatı boyunca layık görüldüğü ödüllerin tamamını reddetmiş bir isimdir.

Nobel Ödülleri 1901 yılından beri, İkinci Dünya Savaşı nedeniyle ara verdiği 1940-1942 yılları dışında her yıl dağıtıldı, halen de dağıtılıyor. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, Nobel Barış Ödülü’nü toplam 6 defa kazanarak bu alanda tektir. Türkiye’den Nobel Ödülü kazanan ilk ve tek isim ise 2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Orhan Pamuk’tur.

Nobel Ödülü dalları:

  • Nobel Edebiyat Ödülü
  • Nobel Ekonomi Ödülü
  • Nobel Fizyoloji veya Tıp Ödülü
  • Nobel Fizik Ödülü
  • Nobel Kimya Ödülü
  • Nobel Barış Ödülü

Alfred Nobel fotoğraf kaynağı: Wikipedia