Genel Kültür > Hayvanlar Alemi

Nesli tükenen hayvanlar nelerdir?


Bugüne kadar en az 500 hayvan türünün nesli insanlar yüzünden yok oldu. Tahminlere göre bunların çoğu son yüzyıl içinde gerçekleşti. Varlığını sürdürmekte olan yaklaşık 5000 hayvan türü ise bugün yok olma tehdidi altında.
 

Her yıl en az bir canlı türünün yok olduğu biliniyor. Ayrıca birçok hayvan türünün yok oldukları halde henüz bilim insanlarınca keşfedilmedikleri için kayıtlara geçmediği düşünülüyor.
 

Hayvan nesillerinin tükenmesinde insanın rolü çok büyük

 

Şu an dünyada 10000’i aşkın hayvan türü yok olma tehlikesi altında yaşıyor. Yaban Hayatını Koruma Örgütü’nün hazırladığı listeye göre, dünyanın yok olmaya en yakın 10 hayvan türü şöyle sıralanıyor:

  • Küba Timsahı: Artık yalnızca Küba’daki iki küçük bölgede yaşıyor.
  • Grenada Güvercini: Ada ülkesi Grenada’nın milli kuşu olan bu güvercin, yaşam alanını yitirdiği için yok olmak üzere.
  • Şapkalı Florida Yarasası: 2003 yılında bir yarasa yuvasında küçük bir kolonisi bulunana kadar yok oldukları düşünülüyordu. Bugün sayılarının 100 civarında olduğu tahmin ediliyor.
  • Yeşil Gözlü Kurbağa: Panama ve Kosta Rika’da yaşayan bu minicik, yeşil gözlü kurbağa türünün kalan sayısı, hastalık ve tarım için kullanılan kimyasallar yüzünden birkaç yüze inmiş durumda.
  • Hirola: Alnındaki beyaz çizgilerle gözlük takmış gibi görünen bu Afrikalı ceylan türü yaşam alanının kaybolması, kaçak avlanma, kıtlık ve hastalıklar yüzünden bugün 150 nüfusla yetiniyor.
  • Kavisli Kaplumbağa: Madagaskar’da yaşayan bir kara kaplumbağası türü. Dünyadaki sayıları yalnızca 400 ve bunların 200’ü yetişkin. Yasal ve yasadışı avcılığı ile kaçakçılığı bugünkü hızla devam ederse 30 yıl içinde yok olacağı tahmin ediliyor.
  • Adalı Gri Tilki: ABD’nin en ufak tilki türü, aynı zamanda en hızlı yok olanı. Başka bir türü kurtarmak için itlaf edilmeleri, köpek hastalıklarından ve bölgedeki kartalların tehdidinden etkilenmeleri yüzünden bugün dünyadaki sayıları sadece 1000 civarında.
  • Sumatra Orangutanı: Çoğu Endonezya’da yaşıyor, kalan nüfusları yaklaşık 6600. Bu kadar azalmalarının nedeni yaşam alanlarında ağaç kesimi ve ormansızlaştırmanın yanı sıra sürekli satılmaları, öldürülmeleri, alıkonulmaları ve yetim bırakılmaları.
  • Vaquita: Küçük bir tür okyanus yunusu olan Vaquita göz çevresindeki koyu halkalar ve gagasındaki lekelerle diğer tıknaz yunuslardan ayrılıyor. Büyük balık ağları, su akıntılarının azalması ve suyun kirlenmesi yüzünden artık sadece 150 bireyi hayatta.  
  • Beyaz Başlı Langur: Bu ilginç maymun türünden geriye kalan 59 tanesi Vietnam açıklarında bir adada varlık mücadelesini sürdürüyor.

Fotoğraf: Webecoist