İş & Kariyer > Çalışma Hayatı

Mobbing nasıl ispatlanır?


Mobbing ya da işyerinde çalışana yönelik, devamlılık gösteren psikolojik şiddet Türk çalışma yasalarına göre yaptırıma tabidir.

İşyerinde mobbinge uğrayan bir çalışanın tazminatını alarak iş akdini feshetme ve işyeri aleyhine maddi manevi tazminat davası açma hakkı vardır. Ancak yasaların verdiği hakkın kullanılabilmesi için mobbing ya da psikolojik şiddetin kanıtlaması gerekir. Bunu ispatlamak çoğu zaman zor bir süreçtir ancak doğru adımlar atılırsa yapılabilir.
 

Uzmanından öğrenin: Mobbing nedir?

 

İşyerinde mobbing ya da psikolojik şiddete uğradığınızı düşünüyorsanız durumunuzu ispatlamak için şu yollara başvurabilirsiniz:

  • Hakaret içeren ya da sizi küçük düşürmeye yönelik istekler içeren yazışmaları kaydedin ve gerekirse basılı kopyalarını alın. Mahkemede beyan etmek üzere yaşadıklarınızı mutlaka not alın.
  • İşyerinden ya da işverenden zamansız telefon aramaları olduysa bunları not edin ve gerektiğinde GSM operatöründen dökümünü alın.
  • Mobbing nedeniyle psikolojik açıdan zarar gördüyseniz mutlaka bir üniversitenin adli tıp bölümünden ruhsal durumunuzla ilgili rapor alın. Bu tür raporlar önemli birer delildir unutmayın.
  • Yaşadığınız psikolojik saldırıları mutlaka yakınlarınızla ve güvendiğiniz iş arkadaşlarınızla paylaşın. Onları mahkemede tanık olarak dinletebilirsiniz.
  • Dava açarsanız tanık olmaları ve uğradığınız için iş arkadaşlarınızı ikna etmeye çalışın. Halen aynı işyerinde çalışanlar da mobbinge uğramamak için ifade vermekten kaçınabilir. Bunun yerine durumunuzu bilen ama işten ayrılan kişileri bulun ve mahkemeye davet ettirin.
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın Alo 170 hattına şikayette bulunarak, yardım isteyin.

İzleyerek öğrenin: İşyerinde hangi hareketler için cinsel taciz tanımı yapılabilir?