Teknoloji > Bilgisayar > Bilgisayar Oyunları

MMORPG türü oyunların ortak özellikleri nelerdir?


MMORPG, “çok sayıda kullanıcı ile oynanan çevrimiçi oyun” şeklinde çevirebileceğimiz oyun türünün kısaltmasıdır. Bu türü, sanal bir dünyada geçen ve gerçek kullanıcıların etkileşimde bulunduğu oyunlar olarak özetleyebiliriz.

 

Türün isim babası Richard Garriott aynı zamanda 1997’de popüler olan Ultima Online adlı oyunun da yaratıcısıdır.

RPG (Role Playing Game – Rol Yapma Oyunu) gerçekte var olmayan bir dünyada sanal bir karaktere yön vermek üzerine kuruludur. Tek kişilik veya az kişiyle oynanan oyunlardan farkı, oyunun tutarlı bir evrende geçmesi ve oyuncular uzaktayken bile diğer oyuncular ve üretici firma tarafından sürekli geliştirilmesidir.

Oldukça ünlü hale gelmiş olan bu tür oyunların pazarı 2008’de 1,4 milyar doları, eBay benzeri sitelerden alınıp satılan ürünlerin pazarı ise 20 milyon doları geçmiştir.

İlk örneklerinden günümüze MMORPG türü oyunlar değişikliklere uğramış olsa da bazı ana temalar karakteristik özelliklerini korumaktadır.

İlerlemesi, oyun içi kültürü, sistem mimarisi ve karakter yaratımı genelde aynıdır. Son zamanlarda teknik ve görsel olarak oldukça farklılık gösteren oyunların yaratıcıları bazen şıklı tercihler de ekleyerek daha değişik karakterler yaratmaya yönelmişlerdir.

Çoğu MMORPG türü oyun, fantezi teması üzerine kuruludur ve "Dungeons & Dragons" (Zindanlar ve Ejderhalar) temasıyla paralel bir evren sunmaktadır.

Bu oyunlarda imgesel kavramlar bilimkurgu, kılıç, büyü veya suç kurgusu temelleri üzerine oturtulur. Yine de tümünde esas olan tak��m çalışması ve ilerlemedir. Bütün oyunların kendilerine has bir ekonomik düzeni bulunur ve oyuncular bu düzene ayak uydurabilmek için değişkenleri iyi takip edebilmelidir.

Popüler MMORPG olarak World of Warcraft, Warhammer Online, Ultima Online, Star Wars Galaxies, Ragnarok Online, Guild Wars, Lineage II, Final Fantasy XI, EverQuest, Anarchy Online, Age of Conan sayılabilir.