Sağlıklı Yaşam > Beslenme

Mevsim geçişlerinde kolay kilo vermenin yolları nelerdir?


Mevsim geçiş süreçlerinde psikolojik olarak değişken ruh hali yeme alışkanlıklarında da birtakım değişikliklere ve dolayısıyla istemsiz kilo almaya neden oluyor.

Bahar yorgunluğu, bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle genel isteksizlik, güçsüzlük, yorgunluk ve uykusuzluk diyete sadakati azaltıyor.

Eğer diyet yapmakta zorlanıyor ama aynı zamanda vücudunuzdaki şişkinlikten ve fazla kilolarınızdan rahatsız oluyorsanız, bahar döneminde sizi fazla yormayacak ama adı da diyet olmayan, kilo almanızı engelleyecek birkaç püf noktasına ihtiyacınız var demektir.

 

Videolarla öğrenin: Zayıflama ve diyetler hakkında merak ettikleriniz.

İşte bunlardan bazıları:

 • Ne olursa olsun günün en önemli öğün�� olan kahvaltıyı atlamayın. İyi bir kahvaltı hem güne daha enerjik başlamanızı sağlar hem de gün içinde direncinizi korumaya yardımcı olur.
 • Haftanın en az 2-3 günü kahvaltıda yumurta yiyin. Yumurtayı haşlama ve katı olarak yerseniz bu hem sizi tok tutar, hem de ihtiyacınız olan amino asitlerin üretilmesine yardımcı olur.
 • Bu dönem içinde özellikle beyaz un, mısır, beyaz şeker, bal, patates ve makarnayı dikkatli tüketin. Bahsi geçen gıdalar vücuttaki kan şekerinde ani yükselmelere neden olur. Kan şekerinin yükselmesi de ne yazık ki metabolizmanızı yavaşlatır ve yediklerinizi yakmanızı zorlaştırır.
 • Makarna, bulgur gibi karbonhidrat içeren yemekleri sadece öğle yemeklerinde tüketin.

Taylan Kümeli'den videoları izleyin: Kilo Vermek İçin Bilmeniz Gerekenler

 • Formunuzu korumaktan ziyade, biraz da kilo vermeye niyetlendiyseniz sağlığınıza dikkat etmelisiniz. Bunun için C vitamini takviyesi alın, yeşil salatayı her öğününüzde bulundurun ve diyet sırasında aldığınız proteinli yiyeceklerin kalitesine dikkat edin.
 • Et, tavuk ve balığı farklı günlerde tüketin.
 • Kan şekerinizin kontrolünü sağlamak ve şeker ihtiyacınızı karşılamak için meyveleri ara öğünlere serpiştirin.
 • Beyaz ekmekten uzak durun, tam buğday veya çok tahıllı ekmekler tüketin.
 • Bağırsak hareketlerinizde yavaşlık söz konusuysa, hem tok tutan hem de bağırsaklarınızın daha kolay çalışmasını sağlayan brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar ve havuç yiyin. Üstelik bu sebzelerin haşlanmış halleri et yemeklerinizin yanına harika birer garnitür olur.

Videoları izlemek için tıklayın: Bitkisel Yöntemlerle Zayıflama

 • Baklagiller, mercimek, çiğ havuç, et, balık, tavuk, yulaf ezmesi, süt ve yoğurt metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olan besinlerdir. Bunları haftalık diyetlerinizde mutlaka bulundurun. 
 • Engellenemez atıştırma ihtiyacınız olduğunda kuru kayısı, kuru üzüm gibi kuru meyveler veya bir avuçtan fazla olmamak kaydı ile leblebi gibi masum kuruyemişlerden tüketin.