Sağlık > Cinsel Yaşam

Mastürbasyonun faydaları nelerdir?


Mastürbasyon, özellikle ergenlik çağından itibaren hayatımıza giren, ülkemizde çoğu zaman bir tabu olarak algılanan cinsel kavramlardan birisi. Sivilce yaptığı, cinsel performansı kötü yönde etkilediği, kısırlaşmaya yol açtığı gibi dedikodular en sık karşılaşılan önyargılar. Ancak mastürbasyon, bazı uzmanlar tarafından cinselliği kötü yönde etkilemek bir yana, aksine orantılı ölçülerde yapıldığı sürece sağlıklı bir seks hayatının parçası olarak gösteriliyor.

Genel olarak, kişinin kendi kendini cinsel anlamda tatmin etmesi anlamına gelen mastürbasyon, ünlü klinik seksolojist Gloria Brame tarafından “Sağlıklı bir seks hayatının önemli bir parçası” olarak tanımlanıyor. Seks hayatını konu edinen altı adet kitap yazan Brame, mastürbasyonun tamamen güvenli ve zararsız olduğunu, hatta “her gün dişlerinizi fırçalamanızdan çok daha sağlıklı” olduğunu belirtiyor. İşte Brame’e göre mastürbasyonun faydaları:

Kanserden korur

2003’te Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre haftada beşten fazla boşalan bir erkek, diğerlerine kıyasla çok daha düşük bir oranda prostat kanserine yakalanıyor. Boşalma sırasında ürogenital bölgede biriken toksinler vücuttan atılıyor ve vücüdun o bölgesi temizlenmiş oluyor.

Güçlendirir

Yaş ilerledikçe insan vücudundaki kaslar da zayıflar. Buna cinsel organda bulunan kaslar da dahildir. Düzenli olarak boşalmak, erkeğin pelvik taban kaslarının güçlenmesini sağlar. Bu da sertleşme, erken boşalma, idrar tutamama gibi sorunların önüne geçer.
 
Daha uzun bir cinsel ilişkinin anahtarıdır

Mastürbasyon, bir anlamda cinsel lişkinin antrenmanı gibidir. Düzenli olarak mastürbasyon yapan bir kişi vücudunu daha iyi tanır ve kendini geliştirebilir. Mastürbasyon sırasında ölçülen boşalma süresi, pratik yapılarak uzatılabilir. Brame bir de tavsiye veriyor: “Buluşmadan bir saat önce yapılacak bir mastürbasyon sizi çok daha kontrollü kılacaktır.”

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Hormon terapisi uzmanı Jennifer Landa, boşalmanın kortizol hormonu seviyesini artırdığını söylüyor. Bu hormon seviyesindeki yükselme de bağışıklık sisteminizi çok daha güçlü kılıyor.

Moralinizi yükseltir

Mastürbasyon, oksitosin, dopamin gibi tatmin olmuş ve moral olarak iyi hissetmenizi sağlayacak hormonları açığa çıkartır. Brame,  mastürbasyonun uyuşturucu bağımlılarının hissettiğine yakın yoğunlukta bir tatmin sağladığını söylüyor.