Bilim

Maria Sibylla Merian kimdir?


Maria Sibylla Merian; Doğa ve Bilim İllüstratörü.
 


Bazı böcek, kelebek, bitki türleri ve sürüngenlerin yaşam döngüleriyle ilgili gravürleri ile modern entomoloji ve botanik bilimine büyük katkısı oldu.

1647 yılında Almanya'nın Franfurt kentinde, İsviçreli gravür sanatçısı ve yayıncı bir çiftin çocuğu olarak dünyaya geldi.

Ailesinden aldığı çizim yeteneği ve bilgisini doğa bilimlerinde kullanmayı amaçladı. Yaşadığı dönemde Hollanda kolonisi olan Surinam'da araştırma ve incelemeleri için balta girmemiş ormanlarda çalıştı. Bu çalışmaları sırasında birçok örümcek ve canlı türü keşfetti ve bunların ayrıntılı çizimlerini yaptı. Çizimleri böcek türlerinin larva, pupa ve yetişkinlik evrelerini yani metamorfozlarını gösteriyordu. 


Çalışmalarını 1675,1677 ve 1680 yıllarında üç koleksiyon halinde yayınladı. Maria Sibylla Merian'in eseri Der Raupen wunderbare Verwandlung und sonderbare Blumennahrung (Tırtılın İnanılmaz Dönüşümü ve Garip Besin Bitkileri) döneminde büyük ilgi gördü fakat Latince yazılmadığı için bilim dünyasınca kabul görmedi.

Merian'in ölümünden çok kısa süre sonra eserleri Amsterdam'da Rus Çarı Büyük Petro tarafından yeniden keşfedildi ve büyük bir bölümü St. Petersburg'daki akademik koleksiyonlara dahil edildi.

Maria Sibylla Merian'ın eserlerini önemli kılan, çizimlerinin ve bunları biraraya getirdiği eserlerinin dönemine göre oldukça ayrıntılı kapsamlı ve sistemli  olmasıdır.

 

Google da 336. doğum günü olan 2 Nisan 2013'te Merrian'ı anmak için bir doodle hazırladı.