Gezi > Avrupa Seyahati

Madrid'de taksiye binerken nelere dikkat edilir?


Madrid taksileri beyazdır ve ön kapılarındaki çapraz kırmızı çizgiler ile ayırt edilir.
Aracın tepesindeki “Taxi” ibaresinin yeşil ışığı yanıyorsa araç boş demektir. Taksiler genelde duraktan çağrılmaz ve yoldan çevrilir.

Madrid merkezinde taksi bulmak oldukça kolaydır, normal şartlarda iki veya üç dakikadan fazla sürmez.

Ücretlendirme

 

Taksi ücretleri daima taksinin ön tarafında bulunan taksimetre ile belirlenmektedir. Taksimetre açılış ücretleri “bajada de bandera” (bayrağı indirme) olarak adlandırılır ve genellikle 1,5 € civarındadır.

Daha sonra taksimetre gidilen mesafeye, bölgeye, gidilen güne (tatil ücretleri daha yüksektir) ve kalkış noktasına (otobüs terminallerinden, tren istasyonlarından ve havaalanlarından kalkış fiyatı daha yüksektir) göre değişmektedir.

Ek bilgiler

 

Gece ücretleri daima gündüz ücretlerinden yüksektir. Çanta ve evcil hayvan için ek bir ücret alınmamaktadır. Bütün ek ücretler taksinin ön camındaki tabelada yazmaktadır.

Taksinin ücretlendirmesinin taksimetre ile yapıldığı unutulmamalıdır. Pazarlık sonucu bir fiyatta anlaşılarak taksimetrenin kapatılması hem yasa dışıdır hem de müşteriye daha pahalıya gelir. Taksiden memnun kalınmadığı takdirde, taksinin plakasını not alabilir ve şikayet edebilirsiniz.