Genel Kültür > Tarih

Madımak Olayı'nda kimler hayatını kaybetti?


2 Temmuz 1993'te Sivas'ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında başlayan olaylar tarihe Sivas Katliamı ve Madımak Olayı olarak geçti.

 

2 Temmuz'da bu şenliklere katılanları hedef alan saldırılar, 3 Temmuz'da katılımcı aydın, sanatçı ve siyasetçilere yöneldi. Çok sayıda sanatçı, aydın ve siyasetçinin kaldığı Madımak Oteli taşlandı ve yakıldı.

 

Çıkan olaylarda otelde bulunan 31'i sanatçı 2'si otel görevlisi 35 kişi, saldırganlardan da 2 kişi olmak üzere toplam 37 kişi yanarak veya dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti.

Madımak Oteli’nde hayatını kaybeden sanatçı ve aydınlar;

Asım Bezirci – 67 yaşında (Araştırmacı, yazar)

1928 Erzincan doğumlu olan Asım Bezirci üniversite yıllarında sosyalizm ile tanışarak Türkiye Sosyalist Partisi'ne üye oldu. Yayınlanmış 70 kitabı bulunmaktadır.

 

Rıfat Ilgaz’ın yakın arkadaşı olan Asım Bezirci’nin yaşamını konu alan bir inceleme kitabı yayınlanmıştır.

 

Nesimi Çimen – 67 yaşında (Şair, Sanatçı)
Alevi Bektaşi halk ozanı olan Nesimi Çimen 1931 yılında Adana’da doğdu. İstanbul’a yerleştikten sonra geçimini sağlamak için ozanlık yapmaya başladı.

Tunceli’de 1967 yılında sahnelenen Pir Sultan Abdal oyununda görev aldı. Aynı gün çıkan olaylarda tutuklanarak gözaltına alındı. Serbest kaldıktan sonra ailesiyle birlikte Zeytinburnu’nda bir gecekondu da yaşamaya başladı.

Evinde dava arkadaşları olan, aralarında Yaşar Kemal ve Yılmaz Güney’in de bulunduğu çok sayıda sanatçı, ozan ve aydın kalmıştır.

Türkülerini göğsünde taşıdığı “cura” ile söyledi ve bununla ünlendi. Nesimi Çimen Üç telli curanın son ustasıdır.

 

Metin Altıok - 52 yaşında (Şair, Yazar)
İzmir Bergama’da 1941 yılında dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Felsefe bölümünü bitirdi. Madımak Olayı'ndan ağır yaralı olarak çıktı fakat 9 Temmuz 1993 yılında kurtarılamayarak Ankara’da hayatını kaybetti.

Metin Altıok 60’lı yıllarda genç şairlerden biri olarak anılmaya başladı. Ancak şiirleri ilk olarak 1970’li yıllarda yayınlandı. Romantik ve yalın bir dile sahip olan sanatçı çok sayıda şiir ve sanat etkinliklerine katıldı.

 

Asaf Koçak – 35 yaşında (Karikatürist)

1958 yılında Yozgat'ta doğan sanatçı Kırşehir Eğitim Enstitüsü'nü bitirdikten sonra öğretmenlik yapmaya başladı.

Daha sonra istifa ederek Ankara’ya gitti ve burada kişisel sergiler açtı. Yaşamının son 14 yılını karikatürist olarak geçiren Asaf Koçak’ın çizimleri Sorun, Yapıt, Yeni Olgu, Türkiye Yazıları, 2000’e Doğru, Bilim ve Sanat, Yarın, Edebiyat 81, Cumhuriyet, Günaydın ve Yeni Çuval’da yayımlandı.

 

Sinemada da şansını deneyen Koçak, Simbad isimli kısa metrajlı bir filmde oynadı. Ayrıca musluk tamirciliği de yapan Asaf Koçak, Özgür Gelecek isimli derginin görsel danışmanlığı ve Pir Sultan Abdal dergisinin karikatüristliği görevlerini de üstlendi.

Behçet Sefa Aysan – 44 yaşında (Şair)
1949 yılında Ankara'da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi'ni bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne girdi.

12 Mart döneminde eğitimine ara verdi. Mezuniyetinden sonra Önce İzmir’e atandı, ardından da Ankara’da Psikiyatri ihtisası yaptı. Madımak olaylarında hayatını kaybetmesinden sonra Türk Tabipler Birliği Behçet Aysan’ın anısını yaşatmak için adına şiir ödülü vermeye başladı.

Edibe Sulari - 40 yaşında (Sanatçı)
Edibe Sulari çok sayıda plakta dişi sulari olarak görev aldı. Avrupa’da yaşamasına rağmen Türkiye’de düzenlenen tüm Alevi etkinliklerine katılırdı.

Erdal Ayrancı – 35 yaşında (Şair)
ODTÜ’ye 1978 yılında giriş yapan Erdal Ayrancı 1958 doğumlu. 12 Eylül döneminde hayatı değişti. Erdal Ayrancı, 1980-1983 yılları arasında Mamak, Ankara Kapalı, Niğde, Bor Cezaevlerinde hapis yattı.

Hasret Gültekin – 23 yaşında (Şair, Saz sanatçısı)
1971 yılında Sivas’ın Han köyünde doğdu. 6 yaşında saz çalmaya başlayan Hasret Gültekin ilk olarak 11 yaşında sahne aldı. Resmi olarak çıkan ilk Kürtçe kaset olan Nevroz 1990 yılında piyasaya Hasret Gültekin tarafından çıkarıldı.

1991 yılında Rüzgarın Kanatları isimli albüm çıkardı ve pekçok sanatçının albümünde müzik yönetmenliği de yaptı.

Mehmet Atay – 25 yaşında (Gazeteci)
1968 Divriği doğumlu. Gazeteci ve fotoğrafçıdır.

Muhlis Akarsu – 45 yaşında (Sanatçı)
Saz sanatçısı olan Muhsin Akarsu 1948'de Sivas'ta doğdu. 100’ün üzerinde plak, 4 kaset ve çok sayıda deyişi vardır. 1970’li yıllarda İstanbul’a yerleşti ve aynı yıl ilk plağını çıkardı.

 

Her yıl çeşitli şekillerde düzenlenen hemen tüm Alevi etkinliklerine katıldı. Yaptığı türkülerden dolayı 1980’li yıllarda hapis cezası aldı. Sanatında Karacaoğlan’dan ve Pir Sultan Abdal’dan etkilendiği açıkça görülmektedir.

Muammer Çiçek – 26 yaşında (Aktör)
1967 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde dünyaya geldi. 1992 yılında Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümünü bitirdi. Muammer Çiçek şiirle ve tiyatro ile de ilgilenerek özellikle oyunculuğa emek ve gönül vermiştir.

Uğur Kaynar – 37 yaşında (Şair)
1956 yılında Sivas’ın Zara ilçesinde doğdu. Şiirlerinin ana teması sevgi olan Kaynar, 12 Eylül döneminde 2 yıl Mamak Cezaevi'nde yattı.

Hayatını kaybeden diğer isimler ise şöyle:
Ahmet Özyurt – 21 yaşında (Öğrenci)
Asuman Sivri – 16 yaşında (Öğrenci)
Belkıs Çakır – 18 yaşında (Öğrenci)
Carina Cuanna – 23 yaşında (Hollandalı gazeteci)
Gülender Akça – 25 yaşında
Gülsün Karababa – 25 yaşında
Handan Metin – 20 yaşında (Öğrenci)
Huriye Özkan – 22 yaşında (Öğrenci)
İnci Türk – 22 yaşında
Koray Kaya – 12 yaşında
Menekşe Kaya – 17 yaşında (Öğrenci)
Muhibe Akarsu – 45 yaşında (Misafir)
Murat Gündüz – 22 yaşında (Öğrenci)
Nurcan Şahin – 18 yaşında (Öğrenci)
Özlem Şahin – 17 yaşında (Öğrenci)
Sait Metin – 23 yaşında (Öğrenci)
Sehergül Ateş – 30 (Öğrenci)
Serpil Çanik – 19 yaşında (Öğrenci)
Serkan Doğan – 19 yaşında (Öğrenci)
Yasemin Sivri – 17 yaşında (Öğrenci)
Yeşim Özkan – 20 yaşında (Öğrenci)

 

Ayrıca olay sırasında içeride bulunan Ahmet Öztürk (21) ile Kenan Yılmaz (21) isimli  iki otel görevlisi de yaşamını yitirdi.

Saldırgan guruptan ölen iki kişinin isimleri ise 1971 doğumlu Ahmet Alan ve 1976 doğumlu Hakan Türkgil.

 

1. Fotoğraf: Radikal

2. Fotoğraf: folkloredebiyat.com