Televizyon > Yabancı Diziler

Lost dizisinin fikri nasıl ortaya çıktı?


Lost dizisinin ilk konsepti 2004'ün Ocak ayında, o dönemde ABC televizyonunun başında olan Lloyd Braun tarafından geliştirildi.

Sineklerin Tanrısı romanı, Cast Away filmi, televizyon dizisi Gilligan'ın Adası ve reality show Survivor'dan esinlenen Braun, dizi fikrini bir yapım şirketine havale etti.

Firma, senarist Jeffrey Liebe'den bu konsepte uygun bir senaryo yazmasını istedi. Liebe, "Nowhere" adında bir senaryo yazdı ancak ABC yönetimi tarafından beğenilmedi.

Gerçeküstü bakış açısı

Lloyd Braun bu kez televizyon dizisi Alias'ın yaratıcı J.J. Abrams'a yeni bir senaryo sipariş etti. Abrams konuya gerçeküstü bir bakış açısı getirerek Damon Lindelof ile şu anki hikayeyi ve karakterleri oluşturdu.

Lost için çekilen pilot bölüm, Amerikan televizyon tarihinin en pahalı prodüksiyonu oldu. Yapılan açıklamalara göre, 10 ile 14 milyon dolar arası maliyete ulaştı. Ki o dönemde çekilen 1 saat uzunluğundaki bir dizinin maliyeti ortalama 4 milyon dolar civarındaydı.

 

Dizinin ilk bölümü 22 Eylül 2004'te yayınlandı ve o yılın en büyük ticari başarısını kazanan dizi oldu.


ABC'nin diğer lokomotif dizileri Desperate Housewives ve Grey's Anatomy ile kanalı zirveye taşıdı. Ancak bu başarıyı görmek dizinin fikir babası Lloyd Braun'a kısmet olmadı. Çünkü Lost yayına başlamadan işten çıkarıldı.

 

İlginç olan, Braun'un kovulma sebebi, kanalın reytinglerinin düşük olması ve Lost gibi hem pahalı hem de riskli bir yapıma izin vermesiydi.