Gezi > Avrupa Seyahati

Lizbon gezisinden önce şehirle ilgili neler bilmeliyiz?


Lizbon’un merkezindeki tarihi semtler, Portekiz’in başkentine gelenlerin tecrübe etmesi için benzersiz yerlerdir. Buradaki kültür, tarih, mimari ve insanlar, Lizbon’un kimliğini oluşturan temel parçalardır.

 

Bairro Alto şehirdeki en karakteristik ve ilgi çekici semtlerden biridir. Bairro Alto’da oldukça fazla sayıda butik ve bar bulunur, aynı zamanda insanların eklektik ve çok kültürlü bir ortamla tanışabileceği bir yerdir. Sokaklarını tam anlamıyla keşfedebilmek için dar sokaklardan patikalarına kadar dolaşmanız gerekir.

 

Kuytu kitapçıların yanında geleneksel restoranlar, kek servis edilen çaycılar, şık tasarım mağazaları ve en saygı duyulan Portekizli moda tasarımcılarının mağazaları da bu bölgede yer alır.

 

Bairro Alto, gizemlerle dolu bir keşif yeri olarak Lizbon’da yaşanabilecek benzersiz bir deneyimdir.


Genç mekanlar

 

Bairro Alto’dan, aşağı doğru yürürseniz, şehrin gençlerinin, sanatçıların ve entelektüellerin takıldığı sofistike bir merkez olan Chiado’ya ulaşırsınız. Chiado, ‘A Brasileira’ gibi ikonik kafelerin, sanat okullarının, tiyatroların ve yaşayan tarihin buluştuğu bir alandır.

 

Chiado’nun yakınındaki Carmo bölgesi, zarafet ve ihtişamlarını korumaya devam eden Manastır ve Carmo Kilisesi gibi şehirdeki en büyüleyici tarihi alanlara ev sahipliği yapar.

 

Arkeolojiye zaman ayırın

 

Carmo Arkeoloji Müzesi’ni de unutmayın. Bu müze tarih öncesi Roma, Ortaçağ, Manueline, Rönesans ve Barok dönemine ait eserlerden bir koleksiyon barındırıyor. ‘Largo do Carmo’ bölgesi ise 1974 devriminde önemli olayların yaşandığı yerdir.

 

Carmo, Baixa aracılığıyla Lizbon’un bir başka ikonu olan Santa Justa Asansörü’ne bağlıdır. Gustave Eiffel’in bir öğrencisi tarafından tasarlanmış olan asansör, halka açıktır ve tepesinden Baixa Pombalina bölgesi ile Lizbon’un geri kalanının etkileyici manzarası görülebilir.