Spor > Futbol

Lionel Messi kimdir?


Lionel Messi; Arjantinli futbolcu.

Lionel Messi, 24 Haziran 1987’de Arjantin’in Rosario kentinde dünyaya geldi. 8 yaşında, doğduğu şehrin takımı olan Newell’s Old Boys’da futbola başlayan Messi’ye 2000 yılında büyüme hormonu eksikliği teşhisi kondu. Bu dönemde futbol geleceği soru konusu olan Arjantinli’ye Barcelona kulübü talip oldu ve tedavisini üstlenmeye karar verdi. Bu dönemde Messi’yle ilgilenen bir başka kulüp River Plate tedavinin masrafları nedeniyle transferden vazgeçti ve Messi’ye Barcelona yolu göründü.

Barcelona formasını altyapı kategorilerinde defalarca giyen Messi, ilk resmî maçına 2004-2005 sezonunda çıktı. Bu dönemden itibaren takımıyla birlikte sürekli olarak üst düzey futbol dünyasında yer aldı. İkinci sezonunda La Liga ve Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşadı. Bir sene sonra Real Madrid karşısında hat-trick yaptı.

UZMANTV Rehber'den öğrenmek için tıklayın: El Clasico nedir?

 

Bu dönemden sonra özellikle Ronaldinho’nun takımdan ayrılışıyla takımın (ve dünyanın) en önemli yıldızı haline geldi. 2008-2009 sezonunda Barcelona katıldığı bütün kupaları kazanırken her zaman başrolde o vardı. Sezon boyunca 38 gol attı. Bunun ardından da takımın skor yükünün çok büyük bir kısmını üstlendi. 2009-2010 sezonunda 47, 2010-2011 sezonunda 53, 2011-2012 sezonunda tam 73 gole imzasını attı. 2012 yılında 85 golle Gerd Müller’e ait “bir yılda en fazla gol atan oyuncu” rekorunu kırdı.

Kariyeri boyunca sayısız kupa kazanıp sayısız rekora imza atan Lionel Messi Arjantin milli takımıyla da birçok maça çıkmış ve sayısız gole imza atmış olmasına rağmen bir kupa kazanamadı. Bu sebeple “gelmiş geçmiş en büyük futbolcu” unvanına bir adım uzakta durduğu söylenen Messi’yi Diego Maradona vârisi olarak gösteriyor.
 

UZMANTV Rehber'den öğrenmek için tıklayın: Maradona kimdir?