Genel Kültür > Hayvanlar Alemi

Leopar (Pars) nasıl bir hayvandır?


Kedigiller familyasının 4 büyük kedi türünden birisidir. Aslan, kaplan ve jaguardan daha ufak bir yapıya sahip olan leoparın bilimsel sınıflandırılması ise şu şekildedir:


Animalia (Hayvanlar) > Chordata (Kordalılar) > Mammalia (Memeliler) > Carnivora (Etçiller) > Feliformia (Kedimsiler) > Felidae (Kedigiller) > Pantherinae (Büyük Kediler) Panthera > Panthera pardus (Pars)


Ayrı bir tür olduğu keşfedilmeden önce aslan ve panterin karışımı olduğu düşünülüyordu. Bu nedenle Latince aslan anlamına gelen leo ve panter anlamına gelen pard kelimeleri birleştirilerek “leopar” ismi verilmiştir.

Kedigillerin en yaygın türü olan leoparlar, Asya ve Afrika’nın büyük bir kısmında bulunur.
 

Fiziksel özellikleri

 

Uzunlukları ve ağırlıkları yaşadıkları bölgeye göre değişiklik gösterir. Ancak erkek leoparın ortalama uzunluğu 2-2,5 metre, ağırlığı ise 85 kilogram civarındadır. Dişi leoparlar ise erkeklerden bir miktar daha kısa ve hafiftir.

Gövdesi uzun, bacakları kısa olan leopar, ağaca en iyi tırmanan büyük kedi türüdür. Pençeleri geniş, tırnakları keskin ve sivridir. Avını da genellikle bir ağacın üstünden atlayarak yakalar.

Sıklıkla jaguarla karıştırılan leopar aslında oldukça farklı özelliklere sahiptir. Beneklerinin içinde jaguarınkinin aksine siyahlık bulunmaz ve boğazının altı siyah noktalardan oluşan bir çizgiyle çevrilidir. Ayrıca kafası ve çene yapısı daha küçüktür.

Leoparların rengi, boyutları gibi yaşadıkları bölgeye göre değişir. Üzerinde siyah benekler bulunan postları parlak tüylere sahiptir.


Üzerindeki siyah benekler sayesinde ormanlık ve çayırlık alanlarda oldukça iyi saklanabilen leoparlar, böylelikle avlarına sessizce yaklaşıp onları kolayca yakalayabilir.


Leoparların tamamen siyah renkli olanları da vardır. Siyah renkli leoparların postlarına dikkatlice bakıldığında belli belirsiz benekler olduğu görülür.