Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Lastik değiştirirken nelere dikkat edilmeli?


Lastiklerinizi diş derinliklerine bakarak değiştirip değiştirmeyeceğinize karar verebilirsiniz.

 

Ancak lastik değiştirirken de bilmeniz ve can güvenliği için uymanız gereken kurallar, püf noktaları var.

 

Ayrıca lastikleri tamir etmenin yeteceği veya tamamen değiştirilmesinin gerektiği durumları birbirinden ayırt edebilmelisiniz.


Videoyu İzleyin: Yedek lastik araca nasıl takılır?

 

Ön ve arka akslara takılan lastiklerinin ebatları, markaları ve desenleri aynı olmalı. Yani ön lastikler birbirinin aynısı, arka lastikler birbirinin aynısı olmalı. Böylece araç daha dengeli bir sürüşe kavuşacak, sağa ve sola çekme yapmayacaktır.

 

Belli kilometrelerde, aşınmaları kontrol ederek ön ve arka lastiklerin yerlerini değiştirmelisiniz. Böylece aracın yük dağılımından kaynaklanan ve farklı lastiklerde farklı yüklenmelere sebep olan aşınmaları eşit biçimde dağıtabilirsiniz. Ön ve arka lastiklerin yerlerini değiştirirken eğer radyal veya desenli ürün kullanıyorsanız mutlaka aynı yöndekileri birbiriyle değiştirmeyi unutmayın. Çapraz olarak kesinlikle değiştirmeyin.

 

Yanak adı verilen lastiğin yan taraftan görülen kısmındaki aşınmalara özen göstermelisiniz. Eğer bu aşınmalar arttıysa, darbelere bağlı yırtıklar varsa lastğinizi acilen değiştirmelisiniz. Ayrıca yama olarak sadece mantar yamaları tercih etmeli, fitil yama kesinlikle kullanmamalısınız.


Videoyu İzleyin: Jant alırken nelere dikkat etmeliyiz?