Motorlu Araçlar

Lastik bakımı nasıl yapılır?


Uzun yola çıkacaksınız. Kıyafetler, bavullar, planlar hazır. Peki ya otomobiliniz?

 

Her parçasına güvenip ailenizi binlerce kilometre boyunca sırtında taşıyacak yol arkadaşınız da hazır mı?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çoğu zaman sorunlarını görmezden geldiğimiz, patlamasa aklımıza bile gelmeyecek parçadır lastik. Oysa ki bir tondan fazla bir ağırlığı yola bağlayan sadece dosya kağıdı büyüklüğünde 4 lastiktir.

Düzenli olarak yapmanız gereken kontrollere bugün başlayın, yaz boyunca hem sorunsuz hem güvenli bir yolculuğu garantiye alın.

Başlangıç olarak şu kontrolleri adım adım uygulamalısınız:

  • Üretici firmanın tavsiyelerine uyun ve doğru lastik basıncını uygulayın
  • Diş derinliğinin ideal seviyede olup olmadığına bakın
  • Lastiklerdeki fiziksel bozulmaları (hasar, yırtık, şişlik vb.) kontrol edin
  • Lastiklerde frenlemeye bağlı aşınmalar var mı bakın
  • Sürüş sırasında araçta titreme varsa balans ayarına baktırın
  • Supapların görevini yaptığından, sızıntı olmadığından emin olun

Lastiklere zarar vermemek için

Lastiklerinizin ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenler bunlarla sınırlı değil. Sürüş stilinizle ve birazcık dikkatle lastiklerinizi 20 bin kilometre fazla kullanmanız mümkün.

Lastik sırt ve yanaklarında deformasyona neden olmamak için yağ, yakıt gibi malzemelerin üzerinde uzun süreli park yapmayın.

Park etmek üzere yol kenarına yanaştığınızda çok yakın durmak için lastiği kaldırıma sürtmeyin. Yanaktaki aşınmalar giderek yarıklara dönüşüyor ve lastik ömrü bitiyor.
 

 

 

 

Kaldırım üstüne kesinlikle park etmeyin. Kaldırımın kesici köşeleri hem kısa hem de uzun vadede düzeltilmeyecek hasarlar bırakıyor.

Uzun seyahatler için lastik basınç ayarı yapıyorsanız, aracın tam yüklü olduğundan emin olun. Çünkü yüklü ve yüksüz ölçümlerde farklı sonuçlarla karşılaşabilir, beklediğiniz performansa uzak kalabilirsiniz.

Basınç kontrolünü kesinlikle lastikler soğukken yapın. Lastik sıcaksa ölçümlerde basınç değerleri de olduğundan yüksek çıkacaktır.

Aracınızın direksiyonu hidrolik ise, araç duruyorken direksiyonu çevirmeye kalkışmayın. Lastik yüzleri zarar görür ve aks bağlantılarında uzun vadede problemler yaşayabilirsiniz.

Bu basit kurallara uyduğunuz ve ayda 1 kere sadece iki dakikanızı alacak kontrolleri yaptığınız sürece güvenliğinizi artıracak, cebinizi rahatlatacak çözümlere kavuşmuş olursunuz.

İyi yolculuklar.