Evcil Hayvanlar > Kuş

Kuşunuza nasıl davranmalısınız?


Kuşunuzun sizi doğru anlayabilmesi için onu yakaladığınız anda doğru davranışı göstermeniz çok önemlidir. Normal bir insan sıkıntısını göstermek için bağırıyor olsa da kuşlar bunu heyecanlanma reaksiyonu olarak algılayabilir, bu da onlara bir sinir davranışı yerine övgü olarak görünür.

 

Kuşunuzun davranış problemleri ile başa çıkabilmek için onu eğittiğiniz kadar kendinizi de eğitmeniz gerekir.

 

İstenmeyen davranışlara doğru karşılık verebilmek için aşağıdaki maddeleri okumanız faydalı olacaktır. Tutarlı ve sabırlı davranarak evcil hayvanınızı anlamanız çok uzun sürmeyecektir.


Kuşunuzun elinize konmasına izin verin. Kuşunuz istemediğiniz şekilde davranmaya başladığında onu elinize alın ve gözünüzün hizasına getirin.

 

Etkileyici olun. Kuşunuza kaşlarınızı çatmaktan korkmayın. Kuşlar yüz ifadelerini ve beden dilinizle ifade ettiğiniz hoşnutsuzluğu anlayabilirler.

 

Yumuşak, ama kesin bir ifade ile konuşun. Kuşunuz yanlış bir hareket yaptığında sesiniz ne çok alçak, ne de çok yüksek olacak şekilde, uygun ses tonu ile yaptığının yanlış olduğunu söyleyin. Olabildiğince kesin ve gerçekçi olun, ama süreyi kısa tutun.

 

Kuşu kafesinin ya da tüneğinin üzerine koyun. Kuşunuza memnuniyetsizliğinizi belirttikten sonra onu tüneğinin veya kafesinin üzerine bırakın. Orada birkaç dakika kalmasına izin verin ve nasıl davrandığına bakın, daha sonra neşeyle onunla konuşmaya başlayın. Böylece artık ona kızgın olmadığınızı biliyor olacaktır.