Evcil Hayvanlar > Kuş

Kuş kafesinin büyüklüğü ne kadar olmalı?


Kuş sahibi olmanın temel kurallarından birisi hayvanınıza uygun bir yaşam alanı sağlamaktır. Evcil hayvanınız için yapacağınız alışverişler sırasında karşılaşacağınız birçok boyut, renk ve modeldeki kafesi görünce şaşkına dönmeniz çok kolaydır.

Sonsuz seçenek varmış gibi görünse de, kolayca hatırlanabilecek birkaç basit tavsiye ile birlikte seçiminiz oldukça kolay hale gelecektir.

 

Konum ve yerleştirme

İlk kural kafesi nereye koyacağınıza karar vermektir, alışverişinizi de buna göre yapmanız gerekir. Kafesi koyacağınız yer pencerelerden ve hava akımının olduğu yerlerden uzak olmalı, aynı zamanda da kuşun sosyal gelişimi için evin aktif bir kısmında yer almalıdır.

Doğru boy seçimi

Kafes seçimi tahmin edilebileceği gibi kuşun boyutlarına göre olmalıdır. Bir saka veya kanarya için küçük alanlar yeterli olmasına rağmen, büyük kuşlar daha geniş alanlara ihtiyaç duyarlar. Burada en iyi tercih alabileceğiniz en büyük kafesi satın almaktır.

Kuşu ihtiyacı olandan daha küçük bir kafese koymak bağırma, ısırma, psikolojik düzensizlikler ve nadiren de tüylerini yolma gibi bozukluklara yol açar.

İyi bir kafes kuşun içerisinde rahatça yürüyebileceği ve kanat çırpabileceği büyüklükte olmalıdır. Tünekleri, yiyecek kutularını ve oyuncakları koyacağınız yerleri de hesaba katmayı unutmayın. Hayvanınız için uygun kafesi seçerken veterinerinizden de yardım almanız faydalı olacaktır.