Evcil Hayvanlar > Kuş

Kuş alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Bazı kuş türleri ortalama insan ömründen yıllarca daha uzun yaşayabilir. Bazı türler özel beslenme gereksinimlerine sahiptir. Bazılarının günlük olarak salınması veya kafesten elde çıkarılarak rahatlatılması gerekir. Yani her kuş ayrı bakım ister ve alınacak kuşun davranış şekilleri ve gereksinimlerinin bilinmesi gerekir.
 


Uzman videosunu izleyin: Hangi cins papağan alacağımıza nasıl karar verelim?
 

Mutsuz bir kuşun mutsuz sahibi olmak istemiyorsanız aşağıdaki önerileri dikkatle okumanızı öneririz.
 

Büyük kuş büyük zahmet
Genellikle, daha büyük kuşlar beraberinde daha büyük sorumluluklar getirir. Büyük kuşlar ender bulunan arkadaşlar olabilirler ama daha gürültülü, dağınık ve küçük kuşlara göre istekleri de daha fazladır. Bu nedenle, acemi kuş sahiplerinin küçük veya orta boyutta bir kuş almaları tavsiye edilir.

Davranış özelliklerini bilin

Bazı kuşlar kafesinden çıkmak ve sosyalleşmek için can atar, bazı kuşlar da kafesinde huzur içinde tünemeyi tercih eder. Kuşun karakteristik özelliklerine saygı duymanız gerekir. Kafeste kalmak istemeyen bir kuşu kafeste tutmaya çalışmak kuşun psikolojisini olumsuz etkiler. Dokunulmaktan hoşlanmayan bir kuşu sevmeye çalışmak da ciddi ısırık ve pençe yaralarına neden olabilir.

 

Uzman videosunu izleyin: Hangi cins papağanlar evde bakılabilir?

 

Size uygun kuş cinsi
Farklı kuş türleri farklı davranış biçimleri ve eğilimler gösterir. Örneğin, Afrika gri papağanı bekleneceği gibi bir kanaryadan ya da bir muhabbet kuşundan oldukça farklı davranışlar sergiler. Kuş almak isteyen kişilerin ilgilendikleri türlerin davranış özelliklerini ve gereksinimlerini iyice araştırması ve kendilerine en uygun türü bulması gerekir.