Güzellik > Cilt Bakımı

Kuru cilt tipinin özellikleri nelerdir?


Bir cildin kuru olarak adlandırılması için yağ ve ter salgısının normalin altında olması gerekir. Kuru cilt tipi genellikle ileri yaştaki insanlarda ve küçük yaştaki çocuklarda görülür. Sanılanın aksine diğer ciltlere göre daha erken kırışmaya müsaittir.

Kuru ciltler dış etkilere karşı oldukça hassastır. Banyo sonrası aşırı gerilip soğuk havalarda kolayca kızarabilir. Cildin kuru karakterde olması, bakterilere karşı koruma sağlayan asitlerin de düzgün çalışmasını engeller.

Neden olur?

Kuru cilde sahip olmanın çok geniş yelpazede sayılabilecek nedenleri vardır. Bunların ilki hiç kuşkusuz genetik faktörlerdir. Ailesi, özellikle anne ve babası kuru cilde sahip olanlar bu konuda diğerlerine göre şanssız kabul edilir.

Hormon sorunlarına bağlı hastalıklar ve menopoz dönemi kuru cilde neden olabilir.

Cildin kurumasına yol açan en büyük yanlışlar ise uzun süre güneşlenmek, yetersiz sıvı almak ve aşırı soğuk havanın cilde doğrudan temas etmesine izin vermek olarak sayılabilir.

Ne yapabilirsiniz?

Genetik faktörlerin önüne geçilemediğini kabul edip sonradan yaptığınız yanlışlara son vermeyi deneyebilirsiniz.

Bunun için ilk adım bol sıvı almaktır. Su her zaman ilk tercihiniz olmalıdır. Özellikle yaz aylarında uzun aralar vermeden, aklınıza geldikçe su içmeyi kesinlikle unutmamalısınız.

Yine yaz aylarında dikkatsiz davranılan bronzlaşma konusunda da önlemlerinizi almalısınız. Öğle saatlerinde kesinlikle güneşlenmemeli, diğer saatlerde de etkili güneş kremleri ve koruyucularla güneş altında bulunmalısınız.

Çocuğunuzun ileride kuru bir cilde sahip olmasını istemiyorsanız yapmanız gereken hangi saat olursa olsun, pamuklu kıyafetlerle güneşe çıkmasına izin vermenizdir.

Kadınların alabileceği son önlem, kozmetikte cilt tiplerine uygun ürünleri seçmektir. Sert temizleyiciler cildinize zarar verebilir. Doğru nemlendiriciler ise uzun vadede kuru ciltteki hasarı bir miktar da olsa azaltabilir.