Genel Kültür > Din Kültürü

Kur'an-ı Kerim'deki en uzun ayet hangisidir?


Kur'an'daki en uzun sure Bakara, en uzun ayet ise Bakara suresinin borç ayetidir. Bu ayet Kur'an'ın 282. ayetidir.

Videoyu İzleyin: Niyet etmeden alınan abdest geçerli olur mu?

Borç ayetinin Diyanet İşleri tarafından Türkçeye çevrilmiş hali şöyledir;

Ey İnananlar!

Birbirinize belirli bir süre için borçlandığınız zaman onu yazınız. İçinizden bir katip doğru olarak yazsın; katip onu Allah'ın kendisine öğrettiği gibi yazmaktan çekinmesin, yazsın. Borçlu olan da yazdırsın, Rabbi olan Allah'tan sakınsın, ondan bir şey eksiltmesin.

Eğer borçlu, aptal veya aciz ya da yazdıramayacak durumda ise, velisi doğru olarak yazdırsın. Erkeklerinizden iki şahit tutun; eğer iki erkek bulunmazsa, şahitlerden razı olacağınız bir erkek, biri unuttuğunda diğeri ona hatırlatacak iki kadın olabilir. Şahitdler çağırıldıklarında çekinmesinler.

Borç büyük veya küçük olsun, onu süresiyle beraber yazmaya üşenmeyin; bu, Allah katında en doğru, şahitlik için en sağlam ve şüphelenmenizden en uzak olandır. Ancak aranızdaki alışveriş peşin olursa, onu yazmamanızda size bir sorumluluk yoktur.

Alışveriş yaptığınızda şahit tutun. Katibe de şahide de zarar verilmesin; eğer zarar verirseniz, o zaman doğru yoldan çıkmış olursunuz. Allah'tan sakının, Allah size öğretiyor; Allah her şeyi bilir.

Videoyu İzleyin: Kur'an'da açıklanamayan bölümler var mı?