Ev & Dekorasyon > Dekorasyon

Küçük odaları daha büyük göstermenin yolları nelerdir?


Evinizdeki küçük odaları olduğundan daha büyük ve ferah göstermeniz mümkün. Bunun için dekorasyonda kullandığınız renkler ve eşyaların seçimi büyük önem taşıyor. İşte evinizin daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilecek birkaç ipucu:

Duvarların rengi

Seçtiğiniz renklerin ışığı yansıtan renkler olmasına özen göstermelisiniz. Koyu ve parlak renkli duvarlar mekanları olduğundan daha da küçük gösterecektir. Bu nedenle krem veya fildişi gibi pastel tonlar seçebilirsiniz. Tavanla birlikte radyatör, süpürgelik gibi detayları da duvarlarla aynı renge boyamalısınız. Odanızda duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız yine açık renkli, küçük desenli ve çizgili modelleri tercih edebilirsiniz.

Uzmanından öğrenin: Küçük ofisleri geniş göstermenin püf noktaları nelerdir?

 

Halılar ve yer döşemeleri

Halılarınızın öncelikle mobilyalarınızla uyumlu olması gerekiyor. Krem rengi gibi pastel tonlar hem birçok mobilyayla uyumlu olacaktır hem de ferahlık hissi yaratacaktır. Yer döşemelerinde de açık veya pastel tonlar tercih etmelisiniz. Bunların üzerine yerleştireceğiniz ince çizgili halılar odanızı olduğundan geniş gösterebilir.
 

Oturma grupları

Mobilya seçerken tercihinizi odanızın boyutlarıyla orantılı modellerden yana kullanın. Çok ve küçük parçalar yerine büyük ve tek parça eşyalar odanın ferahlığını artıracaktır. Özellikle odanızın uzun duvarına yerleştirebileceğiniz köşe koltuklar bunlara örnek olarak gösterebilir. Bunun yanı sıra katlanmaya ve kaldırılmaya uygun portatif sandalye, katlanır masa gibi detaylar da odanızı daha kullanışlı hale getirebilir.

Perdeler


Perdelerde de mümkün koyu renklerde kaçının. İnce desenli ve çizgili perdeler odanızın daha aydınlık ve geniş görünmesini sağlar. Küçük odalarda perdeleri tavana asmalısınız ve tavandan zemine kadar uzanan modelleri tercih etmelisiniz. Rustik gibi aparatlarla pencere üzerinden, pencere pervazına kadar uzanan modeller odanın derinliğini olumsuz etkileyebilir.
 

İzleyerek öğrenin: En sık yapılan dekorasyon hataları nelerdir?
 

Aksesuarlar

Odaya derinlik kazandırmak için ana elemanlarda açık renkler tercih etmek gerekiyor ancak aksesuarlarda böyle bir zorunluluk yok. Odayı canlandırmak için renkli vazolar, büyük ve renkli bir resim, renkli yastıklar ve mumları tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta odayı boğmayacak kadar aksesuar kullanmak. Aksesuar kullanımında ölçüyü kaçırmamaya dikkat edin.