Sağlık > Göğüs Hastalıkları

Kronik bronşitin tedavisi nasıl yapılır?


Kronik bronşit hastaları sigara içiyorlarsa hemen bırakmalı, dumana maruz kalmamaya çok dikkat etmelidir.


Sigara nedeniyle kronik bronşit yaşayan hastalar, sigarayı bıraktıktan sonra nefes almada büyük rahatlama olduğunu, balgamın yok olduğunu göreceklerdir.

 

Kronik bronşit durumunda kirli havadan uzak durulmalı, beslenme önemsenmelidir.

 

Bronşite dönüşebilecek üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmak da tedavinin parçasıdır. Yaşadığı yerin iklimi nedeniyle kışın sık bronşit geçirenler nem oranı düşük ve daha ılıman iklime sahip bölgelerde yaşamayı düşünebilirler.


Videoyu izleyin: Kronik bronşit nasıl tedavi edilir?

 

Kronik bronşitin tedavisinde doktor solunum yolunu genişleten, balgam söken, iltihabı gideren ilaçların yanı sıra antibiyotik kullanılmasını da isteyebilir.

 

Doktorun önereceği solunum egzersizlerini yapmak da hastaya daha iyi soluk alıp vermeyi öğrenmesi ve ciğerlerini koruması açısından faydalı olacaktır.

 

Doğrudan solunumla ilaç verme kronik bronşit hastaları için rahatlatıcı bir yöntemdir. Böylece antibiyotik, balgam söktürücü vb. ilaçlar doğrudan solunum yoluna verilir, sindirimden geçmeden doğrudan ihtiyaç duyan akciğer dokusuna gönderilir.

 

Tedavi süresince hastanın kaldığı oda yeterince neme sahip olmalı, iyi ısıtılmalıdır. Hastanın doktorun önerdiği sürece yatakta istirahat etmesi sağlanmalıdır.


Videoyu izleyin:
Bronşiti olanlar hangi bitkisel yöntemlerden faydalanabilir?