Evcil Hayvanlar > Köpek

Köpek eğitimine nasıl başlamalısınız?


Köpek eğitimine başlamadan önce ilk olarak sizin ve köpeğiniz için en doğru yöntemi seçmelisiniz. Eğitim teknikleri değişkenlik göstermektedir ama çoğu eğitmen övgü ve hediye gibi olumlu teşviklerin olduğu yöntemlere köpeklerin daha iyi yanıt verdiğini düşünmektedir.

Bir diğer eğitim çeşidi de, tekrarlı eğitim denen ve şartlanılan bir teşvikle verilen eğitimdir. Hangi yöntemi seçecekseniz seçin, köpeğinizi sosyalleştirmeyi unutmayın. Bu sayede farklı insanlar arasındayken de köpeğiniz öğrettiğiniz kuralları hatırlayacaktır.

Eğitim süresi

Köpek eğitiminde başarı genelde küçük adımlarla elde edilir. Köpeğinizin eğitim seansları günde 2-3 kez, 10-15 dakikalık periyotlarda olmalıdır. Bu durum özellikle yavru köpekler için daha da geçerlidir, zira dikkat süreleri çok daha kısadır. Daha uzun süreler yetişkin köpeklerin bile sıkılmasına neden olabilir.

İlk olarak basit komutları öğreterek başlayın. Oturma komutu genelde köpeklerin en kolay öğrendikleri komuttur. Daha sonra köpeğinize yatmayı öğretebilirsiniz. Yatma ile birlikte köpeğinize ayakta durmayı da çalıştırmalısınız.

Köpeğiniz çağrıldığında gelmeyi en kısa zamanda öğrenmelidir. Bu en temel komutlardan biridir. Köpeğiniz bu en basit itaat komutlarını öğrendikten sonra, daha eğlenceli ve gelişmiş komutlara geçebilirsiniz.