Evcil Hayvanlar > Köpek

Köpeğinizin sağlıklı olmasını nasıl sağlarsınız?


Köpek sahibi birçok kişi, onların sağlıklı kalabilmesi için gereken egzersizi göz ardı eder. Zarar verici davranış biçimi, ayrılık endişesi ve diğer davranış bozuklukları gibi belirtilere neden olabilir. Eğer bu tip durumlar köpekte var ise, davranışın kaynağı genellikle enerji fazlalığından ileri gelmektedir.

Eğer köpeğinizin sağlıklı bir beslenme rejimi varsa, bu ona bol bol enerji verecektir. Ne var ki köpeğiniz bu enerjisini egzersiz ile üzerinden atamazsa, mobilyalarınız, halılarınız, kapılarınız ve hatta çok değerli nadide kitaplarınız ile üzerinden atabilir.

 

Böyle bir durumda köpeğinizi suçlamadan önce, ona yeterince egzersiz yaptırıp yaptırmadığınızı kendinize sorun.

Genel olarak köpekler günde 1-2 saat egzersize ihtiyaç duyar, ama bu cinse, boyuta ve yaşa göre değişir. Zaman içerisinde ideal egzersiz dozajını belirleyin ve rutin bir şekilde bunu tekrarlayın. Köpeğinizin sağlığında eş zamanlı olarak bir iyileşme bile gözlemleyebilirsiniz.

Köpeklerde diş bakımı

Kötü ağız kokusu ile karşılaşana dek köpeğinizin diş sağlığını unutmanız oldukça kolaydır. Tartar ve plak oluşumu çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bir diş hastalığı ortaya çıkana kadar beklemeyin ve henüz başlamadıysanız diş bakımına hemen başlayın.

Diş bakımı için köpeğinizin dişlerini fırçalayabilirsiniz, ağız temizleyiciler kullanabilirsiniz, diş oyuncakları verebilirsiniz. Ayrıca veterinerinizle, köpeğinizin diş sağlığını konuşmayı unutmayın. Zaman zaman profesyonel temizliğe ihtiyaç duyulabilir.

Düzenli bakım

Bakım i��lemi sadece “gösterişli” köpekler için değildir. Bütün köpekler bir miktar basit fiziksel bakıma ihtiyaç duyar. Genellikle köpeğinizin bakım ihtiyacı cinsine göre değişir. Ne var ki, alerji gibi sağlık sorunları olması durumunda köpeğinizin özel ihtiyaçları oluşabilir. Kısa tüylü bir köpek için ayda ortalama bir kez tırnak kesimi, banyo ve tarama yeterlidir.

Uzun tüylü köpekler her gün taranmalıdır. Sürekli olarak tüyleri uzayan köpekler 2 haftada bir tıraş edilmelidir. Köpeğinizin bakım ihtiyaçları doğrultusunda, bunu kendiniz mi yapacaksınız, yoksa bir profesyonel mi tutacaksınız karar vermelisiniz. Her şekilde bu bakım seanslarını sürekli ve belirli bir düzene oturtmalısınız.

Tehlike işaretlerine dikkat edin

Köpekler sağlık durumlarını anlayabilmek için bize gönderdikleri işaretleri gözlemlemeliyiz. Köpeğiniz bir sağlık sorunu olduğunu gösterebilecek çeşitli hareketler sergileyebilir.

Ne var ki, birçok köpek içgüdüsel olarak ciddi bir hastalığın işaretlerini saklamaya çalışır. Muhtemel bir hastalık kontrolden çıkmadan önce nasıl gözlemlemeniz ve davranmanız gerektiğini öğrenin. Eğer köpeğiniz hastalık emareleri gösteriyorsa, bir an önce veterinerinize başvurun.