Evcil Hayvanlar > Köpek

Köpeğinizin sağlığı ile ilgili nelere dikkat etmelisiniz?


Kaliteli bir veteriner gözetimi köpeğinizin genel anlamda sağlığının iyi olması konusunda en temel noktadır. Güvenebileceğiniz ve düzenli olarak kontrole gidebileceğiniz bir veteriner bulun.

Rutin sağlık kontrolleri veterineriniz tarafından yılda iki kere gerçekleştirilmelidir. Yavru ve yaşlı köpekler daha da sık kontrole götürülmelidir. Eğer köpeğinizin kronik sağlık sorunları ya da başka hastalıkları varsa veterinerinizin tavsiyelerini muhakkak yerine getirin.

Köpeğiniz size göre çok daha hızlı yaşlandığından, birçok küçük ve fark etmesi zor değişiklik altı ay ile bir sene içerisinde ortaya çıkabilir.

 

Rutin kontroller, veterinerinizin bu tip değişimleri çok geç olmadan fark etmesini sağlar. Eğer veterinerinizle iyi bir bağınız olursa, bu durum hem sizin hem de köpeğiniz için uzun vadede çok faydalı olacaktır.

İdeal beslenme

Köpeklerin sağlıklı olabilmesinin ön koşulu doğru bir şekilde beslenmeleridir. Beslenme rejimi köpeğinizin derisini, tüylerini, ağırlığını, enerji düzeyini, sindirim sistemini doğrudan etkiler. Bu alanlardan birinde oluşabilecek sorunlar yanlış beslenme rejimine bağlı olabilir.

İyi bir şirket tarafından üretilen kaliteli köpek mamalarını tercih edin veya evde nasıl mama hazırlanır öğrenin. Köpeğiniz için doğru mamayı bulduğunuzda, devamlı olarak o mamayı kullanın.

4-8 hafta sonrasında köpeğinizin bu beslenme rejimine nasıl cevap verdiğine bakın.

  1. Tüyleri nasıl gözüküyor? Parlak, topaksız ve yağsız olması gerekiyor.
  2. Enerji düzeyinde bir değişme fark ettiniz mi? Enerjisinde oluşan bir düşüş bir soruna işaret edebilir.
  3. Kilo aldı ya da verdi mi? Obezlik köpeklerde oldukça sık rastlanan bir sorundur ve doğru beslenme rejimi ve egzersizle çözülebilir.

Eğer köpeğiniz mamasını beğenmezse çok hızlı bir kilo kaybı yaşayabilir. Eğer beslenme rejimine yanıtı beklediğiniz gibi değilse, başka mamaları denemenin zamanı gelmiş demektir.

 

Ancak köpeğinizin mamasını bir anda değiştirmeniz sindirim sorunlarına yol açabilir, bu yüzden veterineriniz tarafından aksi söylenmedikçe, mamasını kademeli olarak değiştirin.