Evcil Hayvanlar > Köpek

Köpeğe gel komutu nasıl öğretilir?


Köpeğiniz çağırıldığı zaman gelmesini sağlayan ‘gel’ komutu en temel ve önemli komutlardandır. Bu komut bir kere iyice öğretildiğinde, onu kendinize çağırarak muhtemel tehlikeli durumlardan koruyabilirsiniz.

 

Bu komutu, yavru bir köpek adını öğrendiği andan itibaren öğretebilirsiniz.

 

Nasıl yapılır?

  1. İç mekanlarda başlayın ve göğüs tasması bağlı olsun.
  2. Dikkati sizde olmadığı bir anda ismini söyleyip, heyecanla ‘gel’ diye seslenin.
  3. Ellerinizi dizlerinize vurmak ve geri adım atmak gibi hareketlerde bulunun.
  4. Köpeğiniz yanınıza geldiği anda fazla heyecana kapılmadan övgüde bulunun.
  5. Eğer gelmezse cesaretlendirmek için hafifçe göğüs tasmasından kendinize doğru çekin. Tekrar, heyecanlı bir tonla, size gelmesinin çok olumlu bir şey olduğunu hissettirecek şekilde seslenin.
  6. Bunu 5 – 6 kere tekrar ettikten sonra kademeli olarak açık alana çıkın.
  7. Köpeğiniz bu komutu algılamayı ilerlettikçe –sadece çitle çevrili bir bahçeniz var ise– göğüs tasması olmadan çalışın.

İpuçları:

 

‘Gel’ komutunu asla sinirli bir tonda kullanmayın. Köpeğinizi ceza, banyo ya da ilaçlar gibi olumsuz şeyler için bu komutla çağırmayın. Bu tip durumlarda onu gidip alın.

 

Köpeğinizi hediyelerle ödüllendirmek riskli olabilir. Hediyeler oldukça ender verilmeli yahut hiç verilmemelidir. Eğer acil bir durumda çağırırsanız ve hediye görmezse yanınıza gelmeyebilir. Ödül her zaman sağlayabileceğiniz övgü gibi bir şey olmalıdır.

 

Eğer köpeğiniz sizden kaçmaya çalışırsa peşinden koşmayın, bu hareket durumu sadece bir oyuna çevirir. İsmini söyleyip siz ondan kaçmaya çalışın, bu şekilde oyunu tersine çevirin. Böyle yaparsanız, o sizin peşinizden koşabilir. Eğer peşinizden koşarsa, ‘aferin geldin’ şeklinde onu överek ödüllendirin.