Evcil Hayvanlar > Köpek

Köpeğe bırak komutu nasıl öğretilir?


Köpeğinize ‘bırak’ komutunu öğretmek, ağzındaki herhangi bir nesneyi bırakmasını sağlamak demektir. Bu bırakma komutu köpeğinizin eğitimi için çok önemlidir. Ağzında tehlikeli bir nesne varken onu korumanın yanı sıra güvenle halat çekme vb. gibi oyunlar oynamanızı sağlar.

Köpeklere ‘bırak’ komutunu öğretmek genellikle sadece birkaç dakika sürer. Ne var ki bazı köpeklerin dikkati kolayca dağılabilmektedir. Bu yüzden sabırlı ve ısrarcı olmak gerekir. Bu eğitim şeklinin arkasında yatan fikir ise köpeğinize basitçe ‘ağzındakini bırak, böylece karşılığında iyi bir şey alacaksın’ anlayışını aşılamaktır.

Gerekli malzemeler:

Köpeğinizin sevdiği 2-3 oyuncak
Köpeğinizin hoşuna gidecek hediyeler

Nasıl yapılır?

  1. Köpeğinize favori oyuncaklarından birini verin ve ‘al bunu’ deyin.
  2. Köpeğiniz oyuncağı ağzına aldığında net ve düz bir tonla ‘bırak onu’ deyin. Bu sırada burnuna doğru hoşuna gidecek bir şey tutun.
  3. Köpeğiniz oyuncağı bıraktığı anda bu hediyeyi ona verin.
  4. Eğer köpeğiniz oyuncağı bırakmıyorsa, hediyeyi havada sallayın ya da burnuna biraz daha yaklaştırın. Oyuncağı kesinlikle ağzından almayın veya çenesini zorla açmaya çalışmayın. Bu eylem ona yanlış mesaj verebilir, oyun ya da ceza zannedebilir.
  5. Köpeğiniz öğrenmiş bir şekilde tepki verene kadar bu adımları birkaç kez tekrarlayın. Bir süre sonra hediyeyi biraz daha uzakta tutmaya çalışın. Sonrasında ise hediye olmadan komutu verin ve eğer komutunuza uyarsa övgünüzü eksik etmeyin.

İpuçları:

Eğer köpeğiniz fazlasıyla heyecanlanır ya da takıntılı bir şekilde hediye beklerse mola verin ve bir süre sonra eğitime tekrar başlayın.
 

Köpeğiniz bırak komutunu bir kere anlamaya başladıktan sonra, rastgele zamanlarda ağzında herhangi bir şey tutarken çalıştırabilirsiniz.
 

Eğer ‘uzak-dur’ oynamaktan hoşlanan bir köpeğiniz var ise, eğitim sırasında tasma ve kayışını takılı tutun, böylece ağzında oyuncağıyla birlikte kaçamaz.
 

Bu komutu öğretmek için ‘ver’ ya da ‘at’ gibi başka kelimeler de kullanabilirsiniz. Ancak seçtiğiniz kelime konusunda net olun. Örneğin ‘git’ kelimesini kullanırsanız ‘gidelim’ (yürüyüş, dolaşma, vs.) komutu ile karıştırabilir.