Evcil Hayvanlar > Köpek

Köpeğe aşı yaptırmanın riskleri nelerdir?


Köpeğe yapılan aşıların nadir görülse de bir takım riskleri bulunur. Aşıya gösterilen reaksiyonlar ve yan etkiler genellikle hafif ve sınırlıdır. Belirtiler aşı yapılan bölgede acı ve şişme, uyuşukluk ve ateş şeklinde ortaya çıkabilir.

Ciddi alerjik reaksiyonlar çok ender oluşur, ama müdahale edilmezse ölümcül olabilir. Eğer yavru köpeğiniz kurdeşen döküyorsa, yüzünde şişme varsa ya da nefes darlığı çekiyorsa vakit kaybetmeden veterinerinizle iletişime geçiniz.

Nadir ama önemli sorunlar

Aşılar bağışıklık sistemini harekete geçirdiğinden, bağışıklık sistemi bozukluğu riskinin ortaya çıkma ihtimali vardır. Ancak aşı olan köpeklerin sayısı göz önüne alındığında oranlar çok düşüktür. Ancak otoimmün bozuklukların tedavisi çok zor olabilir. Ortaya çıkabilecek hastalıklar arasında kan bozuklukları, kas ve sinir sistemi sorunları ve hatta cilt problemleri vardır.

Bütün bu muhtemel yan etkilere karşın, çoğu veteriner ve evcil hayvan uzmanı aşıların faydalarının risklerden daha fazla olduğunda hemfikirdir. Ancak, yetişkin aşıları konusunda çoğu veteriner daha az sıklıkla uygulanan yöntemleri kabul etmektedir. Eskiden yılda 1 uygulanan yetişkin aşıları, günümüzde her 3 yılda 1 kez yapılacak şekilde tavsiye edilmektedir.