Sağlık > Temel Sağlık Bilgisi

Kolonoskopi nasıl yapılır?


Kolonoskopi, kolonoskop adı verilen alet yardımıyla kalın bağırsağı içeriden incelemeye verilen addır. Bu sayede kalın bağırsak ve çevresindeki organların durumu görüntülenebilir.

 

Kolonoskopi yapılacak hastanın hastaneye yatmasına gerek yoktur. Hastanın geçmişi, kullandığı ilaçlar, hastalıkları öğrenildikten sonra kolonoskopi yapmak gerekir. Kolonoskopinin ne olduğunun etraflıca anlatılması da hastanın rahatlamasını sağlayabilir.


Videoyu İzleyin: Kolon kanseri kimlerde daha fazla görülür?

 

Kolonoskopi yapılmadan 24 saat önce bağırsakları boşaltmak için hastaya müshil verilebilir. Bağırsak yolunun temizliğinden emin olunduktan sonra hastanın daha az ağrı duyması ve bağırsağın yumuşaması için ilaçlar kullanması istenir. Bu ilaçlar sonucunda hasta uyur.

 

Hasta pozisyon aldıktan sonra doktor tarafından rektal tuşe ile ilk muayene yapılır. Ardından makat yolundan kolonoskopi taraması başlatılır. Kolonoskop bükülebilir özellikte bir alet olduğundan bağırsak içerisinde ilerleyip, ince bağırsağa dek ulaşabilir.

  

Kolonoskopla ince bağırsağın içine 20 santimetre kadar girildikten sonra alet dışarı doğru çekilmeye başlanır. 10 dakika kadar süren bu geri çekme aşamasında da görüntüleme ve inceleme devam eder. Hastanın onayı alındıysa bu sırada polip temizleme işlemi de yapılabilir. İşlemin ardından hastanın uyanması için başka bir ilaç uygulanır.


Videoyu İzleyin: Kolon kanseri neden olur?