Sağlık > Onkoloji

Kolon kanseri nasıl teşhis edilir?


Kolon yani kalın bağırsak kanserinin tüm belirtileri hemen ortaya çıkmıyor.

 

Sessizce ilerleyen bu hastalığın tedavisinde erken teşhisin önemi büyük. Dolayısıyla kanseri önceden fark etmek ve fazla yara almadan atlatmanın tek yolu rutin kontrolleri yaptırmak.

 

Uzman videosunu izleyin: Kolon kanseri nasıl bir rahatsızlıktır?

İlerleyen yaşlarda daha büyük risk altında olan kişiler kolon kanserinden korunmak için rutin kontrollerini aksatmamalı. Yapılan araştırmalar kolon kanserinin kanser taramalarda ortaya çıktığını ve önlenebilir bir hastalık olduğunu ortaya koyuyor.  Erken teşhis sayesinde fazla ilerlemeden müdahale edilebilen bağırsak kanserlerinde ölüm oranları da azalıyor.

 

Uzman videosunu izleyin: Kolon kanseri nasıl teşhis edilir?

Tanı koyma

  1. Dışkıda kan testi: Alınan dışkı örneğinin özel laboratuarlarda incelenmesi yöntemi.
  2. Sigmoidoskopi: Ucunda video görüntüleme cihazı olan tüple kalın bağırsağın altının incelenmesi.
  3. Kolonoskopi: Kalın bağırsağın kolonoskop denilen bükülebilir bir aletle incelenmesi.
  4. Sanal kolonoskopi: kalın bağırsak yerleşimli erken evre polip ve kanserin tespitinde kullanılan bilgisayarlı tomografi tetkiki.
  5. Biyopsi: Kolonoskopi işlemi sırasında alınan doku örneğinin mikroskop altında incelenmesi.

Tedavi yöntemleri

 

Kolon kanseri tedavilerinin başında cerrahi yöntemler geliyor. Yapılan ameliyatla kanserli dokunun tümü alınıyor. Ancak bu her zaman kesin sonuç vermeyebiliyor.

 

Ameliyat sonrası bazı hastalar kemoterapi ve radyoterapi ile bağırsak katmanlarına ya da lenf bezlerine yayılmış kanser hücrelerinin tedavisine ihtiyaç duyuyor.

 

Kemoterapi ve radyoterapi, tüm tümör dokusu çıkarılsa bile lenf bezlerine ya da bağırsağın farklı katmanların yayılmış olan tümör hücrelerini yok etmek için uygulanıyor.

 

Uzman videosunu izleyin: Kolon kanseri nasıl tedavi edilir?