Sağlık > Cinsel Yaşam

Klitoris nedir?


Bilinen en önemli işlevi kadının orgazm olmasını sağlamak olan klitoris, penisle aynı kökene sahiptir ve bu nedenle penisin kadındaki tam karşılığı olarak kabul edilebilir. Sadece boşalma ve idrar yapma ile ilişkisi yoktur.

 

Büyüklüğü her kadında farklı olan klitorisin ortalama uzunluğu 3 cm olsa da, 7 cm boyunda klitorislere de rastlanır. Klitorisin baş kısmının büyüklüğü de 3 ile 8 mm arasında değişebilir. Yapısı ters V şeklindedir.


Uzman videosunu izleyin: Kadının haz aldığı noktalar nerelerdir?

Penisten iki kat fazla sinir ucuna sahip

 

Damar ve sinir yönünden zengin bir yapıya sahip olan ortalama büyüklükteki bir klitoriste yaklaşık 8000 sinir lifi bulunur. Bu rakam, peniste bulunanın yaklaşık olarak iki katıdır ve bu kadar yoğun sinir lifi vücudun başka hiçbir bölgesinde yer almaz.


Uzman videosunu izleyin: Kızlık zarına zarar vermeden mastürbasyon nasıl yapılır?

 

Halk arasında bızır adı da verilen, kadınlarda vajinanın hemen üstünde yer alan erektil cinsel organ olarak da tanımlanabilecek klitorisin başlıca görevi cinsel haz alınmasıdır.

Cinsel uyarılma sonucunda tıpkı penis gibi sertleşebilen klitoris, kadınların en çok haz aldığı bölgelerinden biridir.

  

Klitoris, cinsel ilişki sırasında sürtünme sonucu yüksek hazzın alınmasını sağlayan bölge olmakla beraber, cinsel ilişki dışında, mastürbasyon sırasında uyarılması da benzeri duyumlar elde edilmesini sağlar.


Uzman videolarını izleyin: Kadınlar İçin Orgazm Rehberi